شماری از کشاورزان در لوگر که در گذشته درزمین‌های شان کچالو، پیاز و دیگر گونه‌های سبزی می‌کاشتند، می‌گویند که به دلیل نبود بازار مناسب برای فروش این محصولات، به کاشت پنبه رو آروده اند.

بسم‌الله، کشاورز در پل‌علم، مرکز لوگر، می‌گوید که در گذشته در زمین‌هایش کچالو و پیاز کاشت می‌کرد؛ اما اکنون نیم جریب زمین خود را پنبه کاشته است.

او می‌افزاید: «دو سال می‌شود در زمین خود پنبه می‌کارم؛ چون پنبه با هزینه‌ و در مدت کم کاشت می‌شود.علاقه‌مندی کشاورزان به کشت پنبه افزایش یافته است. خواست ما این است که ریاست زراعت و مالداری به کشاورزان پنبه کمک کند.»

این کشاروز، از حکومت می‌خواهد که در زمینه‌ی چه‌گونگی کاشت پنبه به کشاورزان آموزش دهد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در سوی دیگر، مسئولان ریاست زراعت، آبیاری ومالداری لوگر، می گویند که در سال گذشته در منطقه‌ی «دهنه‌ی ریگ» این ولایت در  ۱۵ جریب زمین پنبه کاشت شده بود که از آن، بیش از ۶۰۰ سیر پنبه برداشت شده است.

عبدالبصیر شاهد، سخن‌گوی ریاست زراعت لوگر، می‌گوید که، برنامه‌هایی را برای گسترش کاشت پنبه دراین ولایت روی دست دارند.

او می‌افزاید: «ریاست زراعت، آبیاری و مالداری کمک‌های گسترده‌ای را برای تشویق کشاورزان پنبه  ارائه کرده است مانند پول و کود کیمیایی. ما هم‌چنان در تلاش هستیم که ماشین‌های پروسس حاصلات را به کشاورزان پنبه توزیع کنیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شماری از کارشناسان امور کشاورزی، می‌گویند که آب‌وهوایی لوگر برای کاشت پنبه مناسب است واز این رو کشاورزان می‌تواند از کاشت پنبه درآمدی خوبی به دست آورند.

عبدالله، کارشناس امور کشاورزی، می‌گوید که حکومت باید برای افزایش حاصلات پنبه به کشاروزان آموزش داده شود.

او می‌افزاید: «کشاورزان در باره‌ی کاشت پنبه آگاهی درستی ندارند و نیاز به آموزش دارند. ریاست زراعت باید به آن‌ها آموزش دهد و در زمینه‌ی بازاریابی نیز کشاورزان را کمک کند.»

پیش از این نیز، شماری از کشاورزان در ولایت‌های دیگر خواستار فراهم‌شدن زمینه‌ی آموزش در بخش کشاورزی شده بودند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: