شماری از باغ‌داران در لوگر، ایجاد باغ‌های تجارتی را در زمین‌های شان یک نیاز می‌دانند و می‌گویند که از این باغ‌ها درآمد خوبی به دست می‌آورند ‌و علاقه‌ی آن‌ها به ایجاد این باغ‌ها افزایش یافته است. آن‌ها، از اداره‌های مسئول نیز می‌خواهند که در عرصه‌ی فراهم‌کردن نیازهای کشاورزی و بازاریابی به آنان هم‌کاری کنند.

هجرت‌الله، باشنده‌ی ولسوالی چرخ لوگر، می‌گوید که در دو جریب زمینش یک باغ تجارتی انگور ایجاد کرده است و از این طریق کارهای اقتصادی خود را اداره می‌کند. او، خواستار پشتیبانی اداره‌های مسئول در زمینه‌ی گسترش این گونه باغ‌ها در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت است.

او می‌افزاید: «من هجرت‌الله هستم، در ولسوالی چرخ لوگر تاکستان انگور دارم، باغ‌داری را نسبت به پیش توسعه داده‌ایم و از طریق این باغ‌داری کارهای اقتصادی خود را اداره می‌کنیم. اما نیاز است ریاست زراعت در ولسوالی چرخ برای کشاورزان سیستم آب‌رسانی معیاری، نهال‌های اصلاح‌شده و کودهای کیمیاوی را فراهم کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، علی‌ عباس، کارشناس باغ‌داری، با تأکید بر افزایش سرمایه‌گذاری برای ایجاد باغ‌های تجارتی در این ولایت، به سلام‌وطندار می‌گوید که لوگر یک ولایت زراعتی است و آب‌وهوای آن برای باغ‌داری تجارتی مناسب است.

به گفته‌ی او، خشک‌سالی‌های پسین به باغ‌های این ولایت نیز مانند دیگر مناطق آسیب رسانده و نیاز است مسئولان اداره‌های حکومتی و اداره‌های بین‌المللی در زمینه‌ی بازاریابی محصولات کشاورزی و فراهم‌سازی امکانات، کشاورزان این ولایت را پشتیبانی کنند.

این کارشناس، می‌افزاید: «ما باغ‌های تجارتی سیب را در زمین کشاورزی ایجاد کرده‌ایم. باغ‌داری به دلیل خشک‌سالی نسبت به پیش چندان خوشایند نیست. از این رو، امارت اسلامی باید در فراهم‌سازی امکانات کشاورزی کشاورزان را حمایت کند.»

صدیق‌الله، یکی از آموزگاران باغ‌داری در لوگر، می‌گوید که در مقایسه با گذشته، باغ‌های مرکز و ولسوالی‌های این ولایت بهبود یافته و اهمیت باغ‌های تجارتی برای باغ‌داران فهمانده شده است.

او می‌افزاید: «من هم باغ بادام و زردآلو دارم. در سال‌های اخیر محصولات باغی در لوگر خوب نیست، باید وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای مردم در عرصه‌ی باغ‌های تجارتی آگاهی‌دهی کند و برای باغ‌داران به نهال‌های اصلاح‌شده کمک کند و برای اهمیت باغ‌های تجارتی سطح آگاهی آنان را بلند ببرد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

با این حال، محمدرفیع ابراهیمی، معاون ریاست زراعت، آبیاری و مالداری لوگر، می‌گوید که به تازگی وزارت زراعت در مساحت ۱۰ جریب زمین کشاورزی در ولسوالی چرخ، باغ تجارتی ایجاد کرده است.

او می‌افزاید: «این باغ‌ها برای انکشاف باغ‌های تجارتی ایجاد می‌شود. هم‌چنان امسال این باغ‌های تجارتی را که بیش‌تر آن‌ها تاکستان انگور است، در ولسوالی چرخ لوگر اعمار می‌کنیم. از این رو، ولسوالی چرخ را برای ایجاد باغ‌های تجارتی انتخاب کرده‌ایم. در آن جا طاقچه‌های باغ‌های انگور در خاک پنهان نمی‌شوند و نتیجه‌ی خوبی می‌دهند و تلاش می‌کنیم که آگاهی عامه را در زمینه‌ی ایجاد باغ‌های تجارتی بیش‌تر بسازیم.»

لوگر، یک ولایت زراعتی است که در نزدیکی کابل قرار دارد و در ده‌ها جریب زمین در این ولایت باغ‌های سیب، زردآلو، آلو، شفتالو، بادام، چهارمغز و گیلاس، در مرکز و ولسوالی‌های محمدآغه، برکی‌ برک، خوشی و چرخ وجود دارد که باغ‌داران از این طریق هزینه‌های روزانه‌ی خود را تأمین می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: