شماری از پزشکان و کارمندان برخی از شفاخانه‌های کووید ۱۹ هرات به‌دلیل پرداخت‌نشدن حقوق و تنقیص بست‌های‌شان، امروز در برابر ساختمان دفتر «RHDO» در این ولایت دست به اعتراض زدند.

این پزشکان و کارمندان معترض می‌گویند که بارها برای دریافت حقوق‌شان به نهادهای دولتی و مؤسسات مسئول مراجعه کرده‌اند؛ اما هنوز حقوق‌شان پرداخت نشده است.

عبدالرووف رحیمی، یک تن از پزشکان شفاخانۀ کووید ۱۹ شیدایی هرات، می‌گوید: «ما به ریاست صحت عامه مراجعه کردیم، به ولایت مراجعه کردیم و به معاونیت هم مراجعه کردیم، احکام دادند و گفتند که RHDO باید بپردازد. حالا بدبختانه ما می‌رویم کاغذپرانی می‌کنند و هرجایی که می‌رویم، ما را توهین و تحقیر می‌کنند. ما می‌خواهیم به حق خود برسیم.»

مجید، یک تن دیگر از پزشکان شفاخانۀ کووید ۱۹ شیدایی هرات، نیز می‌گوید: «ما کسانی که این‌جا کار کرده‌ایم، دفتر RHDO به ما وعده کرد بعد از این‌که تنقیص شوید، روز دوم ما به شما معاش پرداخت می‌کنیم. ۲۰ روز از تنقیص گذشته است، برعلاوه که معاش ما را نداده‌اند، هیچ جواب‌گو هم نیستند. آمر دفتر می‌گوید که من صلاحیت ندارم، وقتی که صلاحیت نداری، چرا نشستی و آمر دفتر شده‌ای؟»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کارمندان خدماتی برخی از شفاخانه‌های کووید ۱۹ هرات که در وضعیت بد اقتصادی قرار دارند، نیز می‌گویند که اگر حقوق‌شان به‌زودی پرداخت نشود، مجبور می‌شوند کلیه‌های‌شان را بفروشند تا غذا و مصارف خانواده‌های‌شان را تأمین کنند.

حفیظ‌الله، یک تن از کارمندان خدماتی شفاخانۀ کووید ۱۹ شیدایی هرات، می‌گوید: «قرض‌دار هستم، پریشان هستم، بچه‌هایم مریض است. دیگر نشد، دی‌روز رفتم به شفاخانه که گردۀ خود را بکشم و بفروشم. از دست قرض‌داری و پریشانی از خانه بیرون شده نمی‌توانم. هفت ماه شد که به ما معاش نداده‌اند و همین مشکلات ماست. ما را از یک‌جا به جای دیگری روان می‌کنند، کسی هم جواب‌گو نیست.»

جلیل‌احمد، یک تن دیگر از کارمندان خدماتی شفاخانۀ کووید ۱۹ شیدایی هرات، نیز می‌گوید: «به ما هفت ماه شده که معاش نداده‌اند. ما در یک روز هزار بالون را انتقال می‌دادیم، به پیش مریض‌هایی بودیم کسی نمی‌آمد و یک ماه هم می‌شود که ما را بیرون کرده‌اند و همین قسم مریض و قرض‌دار می‌گردیم.»

خواستیم دیدگاه مسئولان دفتر «RHDO» و دیگر نهادهایی که مسئولیت پرداخت حقوق کارمندان شفاخانه‌های کووید ۱۹ در هرات را دارند، نیز در این گزارش داشته باشیم؛ اما مسئولان این نهادها به تماس‌های ما پاسخ ندادند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، احمدامیر نژاد، مسئول بخش سرویلانس ریاست صحت عامۀ هرات می‌گوید که تلاش می‌کنند تا از طریق نهادهای بین‌المللی حقوق پزشکان و کارمندان شفاخانه‌های کووید ۱۹ این ولایت را پرداخت کنند.

براساس گفته‌های مسئولان در ریاست صحت عامۀ هرات، با این‌‌که آمار مبتلایان به کرونا در این ولایت رو به افزایش است، اما بست‌های برخی از پزشکان و کارمندان شفاخانه‌های کووید ۱۹ تنقیص شده است. مسئولان صحی هرات می‌گویند که هم‌اکنون بیش از ۲۰۰ پزشک و کارمند سرگرم عرضۀ خدمات صحی به بیماران کرونایی‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: