شماری از آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌های چند ماه پیش در ولسوالی زنده‌جان هرات که اکنون زیر خیمه‌‎ها زمستان را سپری می‌کنند، به سلام‌وطندار می‌گویند که به مواد و وسایل گرمایشی، بهداشتی و پوشاک، دست‌رسی اندک دارند و ‌نهادهای مسئول نیز تا کنون به آن‌ها توجه چندانی نکرده ‎اند.

ابراهیم و داوود، دو باشنده‌ی روستای «ممیزک» ولسوالی زنده‌جان، می‌گویند که سپری شب‌های سرد زیر خیمه بدون امکانات گرمایشی، به آن‌ها طاقت‌فرسا شده است.

ابراهیم در این باره می‌گوید: «شش کودک دارم، یکی-دو تا نیستیم، زیر خیمه هستیم، همه خانه‌ها ویران شده و همه زیر خیمه زندگی می‌کنند. ما هشت نفر هستیم، تا کنون زغال و دیگر مواد گرم‌کننده به ما نرسیده است. همین خار و خس را که جمع می‌کنیم، می‌سوزانیم. بچه‌‎هایم مریض است. تا حالا معلوم نیست که به ما خانه می‌سازند یا نه.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

داوود، نیز می‌گوید: «ما ۱۶ نفر هستیم، سه خیمه داریم. تا کنون هیچ کمکی دریافت نکرده‌ایم. کودکان ما مریض شده و داکتر/پزشک و داروخانه هم از ما یک ساعت فاصله دارد.»

برنامه‌ی توسعه‌ای سازمان ملل متحد (UNDP)، روز چهارشنبه با پخش بیانیه‌ای در حساب کاربری اکس خود نوشت که با گذشت بیش از سه ماه از زلزله‌های مرگ‌بار هرات، بیش از ۳۱ هزار خانواده روزها و شب‌ها را زیر خیمه‌ها سپری می‌کنند.

برنامه‌ی توسعه‌ای سازمان ملل متحد، تأکیده کرده است در این میان خانواده‌هایی که‌ زنان سرپرستی آن‌ها را برعهده دارند، بیش‌تر آسیب‌پذیر هستند.

تورپیکی، باشنده‌ی «قلعه‌ی جمال» ولسوالی زنده‌جان، می‌گوید که شب‌ها را با صندلی و سوزاندن خار و خس، با چهار کودکش زیر خیمه سپری می‌کند.

او می‌افزاید: «شبانه تا نصف شب را زیر سر همین کودکانم می‌نشینم، خوابم نمی‌برد که کودکانم را چیزی نشود. از این بخاری‌ها و مواد گرمایشی به ما کمک نکرده اند‌. صندلی ماندم تا کودکانم سرما نخورند؛ این‌ها سرپرست ندارند. کلینیک است، در قلعه‌ی خود ما نیست، از ما خیلی دور است‌. خیلی مشکلاتم زیاد است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

احمدالله متقی، سخن‌گوی کمیسیون رسیدگی به زلزله‌زدگان هرات و سرپرست ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت، می‌گوید که تا کنون ۳۶۳۳ خانه برای زلزله‌‌زدگان ساخته شده که ۵۰ درصد آن توزیع شده و بقیه نیز در حال توزیع است.

او می‌افزاید: «از زمان وقوع زلزله‌های مرگ‌بار هرات تا کنون برای خانواده‌های متضرر خانه‌های موقتی مثل خیمه و کانتینر ساخته شده است. بعداً ساخت‌وسازهای اساسی شروع و ۳۶۳۳ خانه ساخته شد که نیمی از آن را توزیع کردیم و نیمی دیگر هم در حال توزیع است. هزاران خیمه برای آسیب‌دیدگان توزیع شده و کمک‌های اساسی به این‌ها رسیده؛ البته چالش‌ها است و به زمان بیش‌تری نیاز دارد.»

گفتنی است که پیش از این نیز بارها زلزله‌زدگان در هرات از رسیدگی‌نشدن به مشکلات شان شکایت کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: