شبیراحمد، باشنده‌ی روستای «پروانه‌»ی ولسوالی انجیل هرات، می‌گوید که هم‌اکنون ۷۰۰ خانواده در این روستا زیر خیمه زندگی می‌کنند.

او می‌افزاید که هم‌اکنون کار ساخت ۳۰۰ خانه در روستای پروانه جریان دارد؛ اما ۴۰۰ خانواده‌ی دیگر که خانه‌های شان در نتیجه‌ی زمین‌لرزه به گونه‌ی قسمی تخریب شده است، از بیم فروریختن این خانه‌ها اکنون زیر خیمه زندگی می‌کنند.

شبیراحمد، تأکید می‌کند: «مقام‌های امارت اسلامی که آمدند، خانه‌های آسیب‌دیدگان را سروی کردند و خانه‌هایی که به گونه‌ی قسمی تخریب شدند را شامل سروی نمی‌گیرند. اکنون خانواده‌های آسیب‌دیده نمی‌توانند در این خانه‌ها زندگی کنند و این خانه درز دارد و کودک‌ها می‌ترسند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

تاج‌بی‌بی که باشنده‌ی روستای «نایب رفع» ولسوالی زنده‌جان هرات است، می‌گوید که بخش زیادی از خانه‌اش آسیب دیده؛ اما تا کنون به او خانه‌ای ساخته نشده است و او با خانواده‌ی چهارنفره‌ی خود ناچار شده زیر خیمه زندگی کنند.

در همین حال، مسئولان محلی هرات، می‌گویند که قرار است تا دو ماه دیگر کار ساخت بیش از ۳۶۰۰ خانه برای آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در این ولایت تکمیل شود.

نثاراحمد الیاس، سخن‌گوی والی هرات، می‌گوید که تا کنون بیش از شش شهرک برای آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در این ولایت، به بهره‌برداری رسیده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «قرار است تا دو ماه دیگر کار ساخت بیش از ۳۶۰۰ خانه برای آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ی هرات تکمیل شود و خانه‌های مردم بیش‌تر تخریب شده و نیازمندی برای ساخت خانه‌های بیش‌تر است.»

پیش از این نیز، شهرک‌هایی از سوی نهادهای خیریه در روستاهای «سنجاب، وردک‌ها و کجکال» ولسوالی زنده‌جان ساخته شده است.

گفتنی است که چندی پیش هرات به ویژه ولسوالی زنده‌جان این ولایت، گواه چند زمین‌لرزه‌ی ویرانگر بود که در نتیجه‌ی آن‌ها صدها تن کشته و زخمی و بسیاری از خانه‌ها کامل ویران شدند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: