در حالی که بیش‌تر از سه ماه از زمین‌لرزه‌های ویران‌گر هرات می‌گذرد، شماری از زلزله‌زدگان در ولسوالی‌ زنده‌جان این ولایت، می‌گویند که سرپناهی برای شان فراهم نشده و محدودیت دست‌رسی به خدمات بهداشتی و مواد خوراکی، سبب شده که روزهای شان را با دشواری بگذرانند. 

عبدالغفار مرادی، یکی از باشندگان روستای میمیزک ولسوالی زنده‌جان هرات که خانه‌اش در زمین‌لرزه تخریب شده و دیگر قابل زندگی‌کردن نیست، می‌گوید که در این هوای سرد، ناچار است با خانواده‌اش زیر خیمه شب‌وروز شان را بگذارنند. او با شکایت از کم‌بود دریافت کمک‌های خوراکی و بهداشتی می‌گوید: «گاهی وقت یک دو کیسه آرد می‌دهند. خانه ساخته نشده. داکتر هم نیامده که مردم را تداوی کند. مجبور شدیم به داکتر شخصی برویم. اشتکا همه مریض شدند. داکتر زن نیه، دارو زیاد نیه؛ یک مدل دارو اگر از داخل بدهند، چند نوع دارو از بیرون سفارش می‌دهد.»

رحیمه، دیگر باشنده‌ی روستای میمیزک ولسوالی زنده‌جان که خانه‌اش در زمین‌لرزه تخریب شده، می‌گوید که خانواده‌ی شش‌نفره‌اش ناچار است سردی زمستان را زیر خیمه بگذارنند. «جا نداریم که بشینیم، خیمه زدیم د سر راه. همه دخترای ما رَ سرما زد. دَ هرات رفتیم پیش داکتر. زیر خیمه گرم نیست؛ گاهی کمک‌ها میایه، زیر خیمه ششته‌ایم اگر هیزم پیدا کنیم می‌سوزانیم.»

از سویی ‌هم، زلمی صابر، یکی از فعالان مدنی در ولسوالی زنده‌جان هرات، می‌گوید که برای آسیب‌دیدگان در منطقه‌های زلزله‌زده، تا اکنون سرپناه فراهم ‌نشده است. او، می‌افزاید: «عده‌ی زیادی از آن‌ها، از کمک‌هایی چون خانه محروم استند. خانه‌ها برای شان آباد نشده و در حالی که باران هم جریان دارد، از کمک‌های ادویه و دارو هم محروم استند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

پس از وقوع زمین‌لرزه‌ها در هرات تا اکنون، ۲۰ میلیون و ۴۷ هزار دالر، از سوی امریکا، چین و جاپان و سه میلیون و ۵۰۰ هزار یورو از سوی اتحادیه‌ی اروپا به آسیب‌دیدگان این زمین‌لرزه‌‌ها کمک شده است.

روسیه، شماری از کشورهای همسایه، و عربستان سعودی نیز، ده‌ها تن مواد غذایی و داور برای زلزله‌زدگان هرات کمک کرده است.

با این حال، برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد (UNDP)، شنبه‌ی همین هفته -۱۶ جدی-، با نشر بیانیه‌‌ای در حساب کاربری اکس خود، فراخوان فوری ۲۵ میلیون دالری را برای کمک به آسیب‌دیدگان هرات مطرح کرده است.

در زمین‌لرزه‌های هفتم و یازدهم اکتبر در هرات، هزار و ۵۰۰ تن کشته و نزدیک به دو هزار تن زخمی شده اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: