شماری از افراد معتاد به مصرف مواد مخدر در شهر کابل، با نگرانی از سردشدن هوا می‌گویند که همه‌ساله در زمستان،‌ ده‌ها معتاد به مخدر به دلیل سرما روی جاده‌ها می‌میرند و ممکن در زمستان پیش رو هم شمار زیادی از آن‌ها به دلیل سردی تلف شوند.

جمیل، یک تن از معتادان به مواد مخدر در شهر کابل که همسر و دو فرزند دارد، می‌گوید؛ ناراحتی‌ای که در اثر ناتوانی در تأمین نیازهای خانواده دچارش شده، باعث شده که پس از گذارندن دوره‌ی درمانی ترک اعتیاد، دوباره به مصرف مخدر رو بیاورد.

او در حالی که پوشاک گرمی نیز به تن ندارد، می‌گوید که شب‌ها روی سنگ‌فرش‌های کنار جاده می‌خوابد؛ چیزی که او را از رسیدن زمستان ترسانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

جمیل می‌‌افزاید: «سه عضو خانواده داشتم و از مشکلات اقتصادی رنج می‌بردند و دیگر نتواستم گرسنگی خانواده‌ام را تحمل کنم، به اعتیاد رو آوردم. من نگران سردی زمستان استم.»

غلام‌مصطفا، معتاد دیگری در خیابان‌های کابل که خانواده‌اش به دلیل اعتیاد، او را از خانه بیرون کرده است، می‌گوید که به دلیل سردی هوا، اکنون شب‌ورزو سختی را سپری می‌کند.

عکس: حیدرمحمد نظری

او که بارها به مرکزهای ویژه‌ی ترک اعتیاد رفته، پس از هر بار درمان‌شدن، برای گریز از ناخوشی‌های ناشی از ناداری، باز هم به مصرف مخدر رو آورده است. «چندین بار به مرکز ترک مواد مخدر رفتم؛ اما ناداری و بی‌کاری سبب شده است که باز هم به اعتیاد رو بیاورم.»

دست‌رسی‌نداشتن به خدمات پس از ترک اعتیاد، باعث شده تا آن‌هایی که دوره‌های درمانی را سپری می‌کنند، مصرف مخدر را از سر بگیرند. بیش‌تر آن‌ها، بی‌کاری را عامل اصلی روآوردن چندباره به اعتیاد، عنوان می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، شرف‌الدین شرف، رییس دفتر سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی، می‌گوید که این وزارت برای معتادان درمان‌شده، زمینه‌ی کارهای حرفه‌‌ای را فراهم می‌کند.

او می‌‌افزاید: «پس از این که یک معتاد از سوی وزارت داخله گرفته می‌شود و از سوی وزارت صحت عامه درمان می‌شود، به وزارت کار و امور اجتماعی معرفی خواهد شد و ما زمینه‌ی کار حرفه‌ای را برای شان فراهم می‌کنیم.»

این در حالی است که بر اساس آمار وزارت صحت عامه، در یک سال گذشته ۲۶ هزار معتاد به مواد مخدر در سراسر افغانستان، دوره‌های درمانی ترک اعتیاد را پشت سر گذاشته اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: