شاهراه سالنگ، راه وصل پایتخت با چندین ولایت شمال و شمال‌شرقی کشور، به‌دلیل بی‌توجهی مسئولان تخریب شده است. راننده‌گان و مسافرانی که از این شاهراه رفت‌وآمد دارند، از بی‌توجهی حکومت انتقاد می‌کنند و می‌گویند به‌دلیل خرابی جاده و ازدحام، رفت‌وآمد در این شاهراه با مشکلات جدی روبه‌رو‌‌‌ست.

به گفتۀ آنان، در کنار خرابی شاهراه، توقف بیش از حد موترهای باربری که زغال‌سنگ را انتقال می‌دهند، نیز به ازدحام افزوده و آنان را با مشکل روبه‌رو کرده است. محمدحسین، یک تن از مسافران، می‌گوید: «دی‌روز آمدم. سالنگ مشکلات دارد، راه خراب است، راه‌بندان است. موترهای زغال اکثراً سبب راه‌بندان شده‌ است، یک موتر مسافربری ساعت‌ها ناوقت می‌کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

حق‌نواز، یک تن از راننده‌گان در شاهراه سالنگ، نیز به سلام‌وطندار می‌گوید: «از ماه حوت به این ‌طرف از وقتی که انتقال زغال‌سنگ شروع شده، راه‌بندی بی‌حد زیاد شده ‌است. یک روز طرف کابل را رها می‌کند و یک روز هم موترهای مزار را، قبلاً ۵۵۰ افغانی کمیشن می‌گرفت، فعلاً ۱۱۵۰ افغانی می‌گیرند. هر قدر پول خواستند می‌گیرند، باید مشکلات ما را هم حل کنند.»

امارت اسلامی چندی پیش، این شاهراه را جغل‌اندازی و بازسازی کرده بود، اما راننده‌گانی که از این شاهراه رفت‌وآمد دارند، می‌گویند به‌دلیل مدیریت نادرست و آمدن آب در کنار جاده، این شاهراه دوباره تخریب شده‌ است.

متین، یکی از راننده‌گان، می‌گوید: «قبلاً اگر در پنج روز به کابل رفت‌وآمد می‌کردیم، حالا در ده روز می‌کنیم. به‌دلیل خرابی راه، موترها هر بار خراب می‌شود. کسانی که ترکاری و سبزیجات بار کنند، محصول‌شان خراب می‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، مسئولان وزارت فواید عامه از روی‌دست‌گیری برنامه‌یی برای حل این مشکلات، خبر می‌دهند. حمیدالله مصباح، سخنگوی وزارت فواید عامه، به سلام‌وطندار می‌گوید که شاهراه به‌طور موقت جغل‌اندازی شده است و برای کارهای اساسی، ماشین‌ها در حال انتقال‌شدن‌اند و کار به‌زودی آغاز می‌شود.

با آن‌که هم‌واره شکایت‌ها از خرابی شاهراه سالنگ به‌ویژه در فصل بارنده‌گی اوج می‌گیرد، اما تاکنون مشکلات این شاهراه به‌طور اساسی حل نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: