شماری از پزشکان در کابل، روز سه‌شنبه، ۳۰ عقرب، در برنامه‌ی بزرگ‌داشت از روز جهانی دیابت (بیماری قند)، از افزایش شمار مبتلایان به این بیماری در کشور هشدار دادند و از مسئولان حکومتی به ویژه وزارت‌های صحت عامه، اطلاعات‌وفرهنگ و شهرداری کابل، خواستار گام‌های عملی و مثبت برای وقایه و پیش‌گیری از افزایش شمار مبتلایان به دیابت شدند.

حیدرخان عمر، رییس اکمال تخصص وزارت صحت عامه و ولی ناصری، رییس انجمن اندوکراینولوژی، می‌گویند ۵۰ درصد پیش‌گیری دیابت در دست خود افراد است که از راه آگهی‌دهی، وقایه و توصیه، قابل حل خواهد بود.

رییس اکمال تخصص وزارت صحت عامه، می‌گوید‌: «خواست ما از بزرگان و از شهرداری این است که باید ساحه برای ورزش جدا کنند تا مادران و کودکان به آسانی و آزادی بتوانند ورزش کنند و سگرت/سیگار را بند کنند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

ولی ناصری، نیز می‌‌گوید: «گام‌های عملی و قاطع باید برداریم. این تنها با شعار نمی‌شود، شهرداری و وزارت اطلاعات‌وفرهنگ باید ببینند که در جامعه‌ی ما مردم چه استفاده می‌کنند. در ۵۰ درصد سوپرمارکت‌ها نوشیدنی‌های رنگارنگ است و باید تکس/مالیات را بر این‌ها زیاد کنند.»

از سویی هم، حیدرخان حیدر، رییس عمومی وقایه و کنترل امراض وزارت صحت عامه، می‌گوید که توازن‌نداشتن در خوراک و ورزش‌نکردن، سبب افزایش شمار مبتلایان به دیابت می‌شود و سرانجام فاجعه را در جامعه بار خواهد آورد.

او می‌‌افزاید: «در کشور ما شیوع امراض ساری روزبه‌روز رو به افزایش است. اگر وزارت صحت عامه و مؤسسه‌های هم‌کار هم‌کاری نکنند، یک ملت این را کنترل نمی‌تواند. برای وقایه و پیش‌گیری، باید بیش‌تر توجه شود. توصیه‌های داکتران/پزشکان خیلی روی مردم تأثیرگذار است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نماینده‌ی سازمان جهانی بهداشت، نیز در این برنامه می‌گوید که در سراسر جهان از هر چهار تن، سه تن آن‌ها در خطر ابتلا به بیماری قند قرار دارند و از هر دو مبتلا به دیابت، یک تن آن هیچ آگاهی در باره‌ی بیماری‌اش ندارد.

با این حال، پزشکان در شماری از مرکزهای درمان دیابت، از کم‌بود امکانات و افزایش مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری، شاکی اند. حسیب‌الله محمدی، پزشک در بخش درمان دیابت در شفاخانه‌ی وزیر محمداکبرخان، می‌گوید که شمار بسیاری از مبتلایان به دیابت در این شفاخانه، به دلیل نبود دارو می‌میرند.

با این همه، سازمان جهانی بهداشت، بار دیگر هم‌کاری خود در بخش کنترل دیابت و ارائه‌ی خدمات و فراهم‌کردن امکانات در این بخش را، به وزارت صحت عامه‌ی افغانستان اعلام کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: