رومان کریمی، خبرنگار و سمیع‌الله، رانندۀ سلام‌وطندار که ساعت ۱۰ پیش از چاشت امروز برای پوشش اعتراض زنان در ساحۀ چهارراهی «حاجی یعقوب» شهرنو کابل رفته بودند، توسط نیروهای استخبارات امارت اسلامی بازداشت شده و به مدت حدود هفت ساعت در بند بودند.

کریمی می‌گوید که او و سمیع‌الله حدود هفت ساعت در آمریت حوزۀ دهم استخبارات ولایت کابل در بند بودند و ساعت ۵ عصر رها شدند. او می‌افزاید با آن‌که کارت شناسایی خبرنگاری‌اش را به نیروهای استخبارات امارت اسلامی نشان داده، اما با آن‌هم به حرف‌هایش توجهی نشده و بازداشت و لت‌وکوب شده است.

رومان کریمی می‌‍‌گوید: «زمانی که مرا بازداشت کردند، بعد مرا به غرفۀ ترافیک بردند و گوشی‌ام را گرفتند و ازم خواستند که رمز تلفنت را باز کن. وقتی من گفتم که فایل‌های شخصی‌ من است، مرا سیلی زدند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خبرنگار سلام‌وطندار می‌افزاید که پس از بازداشت و حذف رمز گوشی‌اش، نیروهای امارت اسلامی تمام فایل‌ها و شبکه‌های اجتماعی در گوشی‌اش را بررسی کرده‌اند.

رومان کریمی می‌گوید که مسئولان آمریت حوزۀ دهم استخبارات ولایت کابل از او خواسته‌اند که از این پس در چنین اعتراض‌ها شرکت نکند. به گفتۀ او، نیروهای استخبارات امارت اسلامی فرزاد، تصویربردار روزنامۀ نیویورک ‌تایمز را نیز بازداشت کرده بودند و یک‌جا با آنان رها شد.

با این حال، گل‌محمد گران، سردبیر سلام‌وطندار می‌گوید که امارت اسلامی مسئولیت تأمین امنیت خبرنگاران را دارد و باید زمینۀ پوشش هرگونه اعتراض شهروندان را به خبرنگاران فراهم کند.

به گفتۀ آقای گران، ممانعت پوشش اعتراض‌ها توسط خبرنگاران از سوی نیروهای استخبارات امارت اسلامی روی کار رسانه‌یی تأثیر منفی می‌گذارد و نیاز است که حکومت به‌جای بازداشت خبرنگاران، زمینۀ دست‌رسی به اطلاعات را به آنان مهیا کند.

در همین حال، سیدعلی‌اصغر اکبرزاده، عضو فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌یی افغانستان، نیز می‌گوید که حکومت باید در راستای تأمین امنیت خبرنگاران تلاش کند و نگذارد به خبرنگاران آسیبی برسد. او از حکومت می‌خواهد که به وعده‌اش در راستای تأمین امنیت خبرنگاران عمل کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که شماری از زنان در کابل امروز باری دیگر به خیابان‌ها آمدند و شعار «نان، کار، آزادی» سر دادند. آنان در اعتراض به گسترش فقر و ادامۀ وضع محدودیت‌ها بر زنان از سوی امارت اسلامی، راه‌پیمایی اعتراض‌آمیز کردند.

این اعتراض که قرار بود در چهارراهی «حاجی یعقوب» شهرنو کابل برگزار شود، با ممانعت نیروهای امارت اسلامی روبه‌رو شد. شماری از زنان می‌گویند که آنان با تهدید و ارعاب از ادامۀ اعتراض بازداشته شده‌اند و اجازۀ خواندن قطع‌نامه نیز به آنان داده نشده است.

گفتنی‌ست که پیش از این نیز شماری از خبرنگاران سلام‌وطندار و رسانه‌های دیگر توسط نیروهای استخبارات امارت اسلامی بازداشت و لت‌وکوب شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: