وزارت صحت عامه‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی، امروز (یک‌شنبه، ۱۳ جوزا) در برنامه‌ای در کابل از «روز جهانی شستن دست‌ها» گرامی‌داشت کرد.

عبدالولی حقانی، معین عرضه‌ی خدمات صحی وزارت صحت عامه، با تأکید بر ترویج فرهنگ شستن دست‌ها، می‌گوید که شستن دست‌ها ۲۲ درصد از ابتلا به بیماری‌های مختلف چون اسهال، سینه‌بغل و دیگر بیماری‌ها پیش‌گیری می‌کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌گوید که شستن دست‌ها پیش از غذا و پس از رفع حاجت، سبب کاهش بیماری‌ها خواهد شد. معین عرضه‌ی خدمات صحی وزارت صحت عامه، می‌افزاید که قرار است کارزارهای آگاهی عامه به گونه‌ی گسترده در باره‌ی اهمیت شستن دست‌ها در سراسر کشور راه‌اندازی شود.

عبدالولی حقانی، تصریح می‌کند: «شستن دست‌ها ۲۲ درصد از مبتلاشدن به بیماری‌های مختلف چون اسهالات، سینه‌بغل و دیگر بیماری‌ها جلوگیری می‌کند و وزارت صحت عامه برنامه‌هایی را روی دست دارد که در سراسر کشور کارزارهای آگاهی عامه را در باره‌ی اهمیت شستن دست‌ها به مردم برگزار کرد.»

سیر پاسون، رییس طب معالجه‌ای وزارت صحت عامه، می‌گوید که شستن دست‌ها، راهی آسان، ارزان و بسیار مؤثر برای پیش‌گیری از بیماری‌های مختلف است. او می‌افزاید که برنامه‌ی شستن دست‌ها با صابون به هدف آگاهی عامه راه‌اندازی شده است.

او می‌گوید: «برنامه‌ی شستن دست‌ها با صابون به هدف آگاهی عامه راه‌اندازی شده و یگانه راه ساده برای جلوگیری از امراض است.»

با این همه، جاراحمد زیار، نماینده‌ی سازمان جهانی بهداشت، بر اهمیت شستن دست‌ها تأکید می‌کند و می‌گوید که شستن دست‌ها سبب کاهش مرگ‌ومیر شهروندان می‌شود. او از وزارت صحت عامه می‌خواهد که کارزارهای آگاهی‌دهی را بیش‌تر کند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

نماینده‌ی سازمان جهانی بهداشت، می‌افزاید: «شستن دست‌ها سبب کاهش مرگ‌ومیر شهروندان می‌شود و باید عالمان دین در مسجدها و آموزگاران در مکتب‌ها، برای اهمیت شستن دست‌ها به مردم آگاهی‌دهی کنند.»

از روز جهانی شستن دست‌ها در کابل در حالی گرامی‌داشت می‌شود که شماری از خانواده‌ها در افغانستان به آب پاک و صابون دست‌رسی ندارند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: