شماری از روستانشینان ولسوالی‌های چهارگانه‌ی دره‌ی غوربند، سالنگ، کوه صافی و بگرام پروان، می‌گویند که آلوده‌بودن علفچرهای حیوانات شان به ماین‌ها و مواد منفجرناشده‌ی به‌جامانده از جنگ‌های گذشته، زندگی آنان را تهدید می‌کند.

ندیم‌خان ۶۵ ساله، باشنده‌‌ی پروان که انفجار ماین، پای یک پسر و چشم پسر دیگرش را از آنان گرفته، از حکومت خواستار ماین‌روبی ساحات آلوده به ماین در این ولایت، است. او می‌گوید: «دو پسرم مال‌ها را به آن جا برده بودند. یکی از پسرانم دستش قطع شد و پسر دیگرم چشمش نابینا شد. به مکتب که می‌روند، به تکلیف اند، آینده‌ی فرزندانم خراب شد. هم‌چنان پای یکی از دوستان شان نیز افگار شده است. بسیاری از مال‌های ما هم تلف شد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

همین گونه، عبدالقدوس، باشنده‌ی ولسوالی سالنگ پروان که در نتیجه‌ی انفجار ماین به‌جامانده از جنگ، بخشی از اعضای بدنش را از دست داده است، می‌گوید که خطر انفجار ماین‌ و سرگلوله‌ در علفچرها، بیش‌تر مردم را تهدید می‌کند. او می‌گوید: «ناگهان زیر پایم صدا داد و بی‌هوش شدم. هنگامی که مرا به شفاخانه بردند، پایم را قطع کردند. کسانی که بودند، دیگر به آن جا نرفتند.»

بادام‌گل، باشنده‌ی دره‌ی غوربند، نیز می‌گوید: «برادرم گوسفندان را برده بود که در اثر انفجار ماین، پایش از بین رفت. او آرزوهای بسیاری داشت؛ اما دیگر نتوانست کار کند. ما از حکومت خواهش می‌کنیم ساحاتی که ماین زیاد دارد را پاک‌سازی کند تا ما بتوانیم به آرامی مال‌های خود را به کوه‌ها ببریم. باید به مردم آگاهی داده شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، عزیزالله عمر، فرمانده امنیه‌ی پروان، به سلام‌وطندار تأیید می‌کند که هنوز کوه‌های پروان، به ماین‌ها و سرگلوله‌های منفجرناشده آلوده است. او می‌گوید: «در ولسوالی‌های کوه صافی، بگرام، سالنگ و چهار ولسوالی غوربند، سرگلوله‌های منفجرناشده و دیگر مواد انفجاری که در این جاها وجود دارد، از قبل مانده است. در سالنگ و غوربند، چند قضیه شده بود. بزرگان ما که در این بخش مسئولیت دارند، باید مؤسسه‌های ماین‌پاکی را متوجه کنند تا این مشکل که مردم با آن روبه‌رو اند، رفع شود.»

بیش‌ از چهار دهه جنگ داخلی در افغانستان، سبب شده است که این کشور از آلوده‌ترین کشورها به لحاظ ماین‌ها و مواد منفجرناشده، باشد که هنوز از شهروندان قربانی می‌گیرد. بر اساس آمار کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ، در سال گذشته‌ی میلادی، ۹۹۵ تن در اثر انفجار ماین‌ها و مهمات به‌جامانده از جنگ در افغانستان، کشته یا زخمی شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: