شماری از معلولان و خانواده‌های قربانیان جنگ در پروان، با شکایت از ریاست شهدا و معلولین این ولایت، می‌گویند که در سال روان، حقوق شان را دریافت نکرده اند.  

عبدالسلام، یکی از معلولان در پروان، می‌گوید که ساعت ۴ صبح از ولسوالی جبل‌السراج حرکت کرده تا بتواند زودتر خودش را به شهر چاریکار، مرکز این ولایت، برساند و تنخواهش را دریافت کند؛ اما همین که وارد ریاست شهدا و معلولین می‌شود، به او گفته می‌شود که شرایط دریافت تنخواه را ندارد.

تنها عبدالسلام نیست که از دریافت‌نکردن امتیاز معلول‌بودنش شکایت دارد، بل صدها تن دیگر نیز در پروان مشکل هم‌سانی با او دارند.

شمع‌ریز، یکی دیگر از معلولان که ۸۲ سال دارد و همه‌ساله امتیازش را دریافت می‌کرده، می‌گوید که ریاست شهدا و معلولین پروان، اکنون امتیازش را به او نمی‌پردازد.

شمع‌ریز با صدای ناخوشی، می‌گوید: «آدم غریب استم از دیگه کس قرض کدیم و او ر دَ کرای راه مصرف کدیم؛ حالی حیران استم که چه کنم.» او، گلایه‌کنان ادامه می‌دهد که «د دوران شوروی معیوب شدیم، د جمهوریت می‌گرفتیم؛ حالی هم باید بگیریم. اگه نگیریم، چه بخوریم؟ کار کده نمی‌تانم. سرپرست جوان نداریم، مجبور استیم که گدایی کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، مسئولان ریاست شهدا و معلولین پروان با رد این ادعاها، می‌گویند که روند شناسایی نیازمندان اصلی، بر اساس کارشیوه‌ی وزارت شهدا و معلولین انجام شده و هر کسی که با معیارهای این ریاست برابر باشد، تنخواهش را دریافت خواهد کرد.

عبدالاحد سعد، رییس شهدا و معلولین پروان، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که در حکومت پیشین، افراد زیادی بر اساس جعل‌وتزویر شامل سیستم پرداخت تنخواه شده بودند که اکنون از دریافت امتیاز محروم شناخته شده اند.

به گفته‌ی سعد، از نزدیک به ۶ هزار و ۵۰۰ معلول در پروان، نزدیک به ۳ هزار تن شان واجدشرایط دریافت تنخواه استند.

در این سو اما، عبدالسلام با حرکت چشم به سمت دست‌وپایش، می‌گوید: «اینه خودم، دستم هم فلج، پایم هم فلج است؛ اما مره د جمع جعل‌وتزویر حساب کدن و تنخواه نمیتن.» او، می‌گوید که باید کمیسیون صادقی برای شناسایی معلولان ایجاد شود تا از این پس، معلولان واقعی از دریافت تنخواه باز نمانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به گفته‌ی آقای سعد، معلولان واجدشرایط دریافت تنخواه، به سه دسته تقسیم شده اند که به هر دسته، از ۳ تا ۸ هزار افغانی در ماه امتیاز در نظر گرفته شده است.

آقای سعد هرچند از شمار معلولان در پروان آمار دقیقی ارائه نمی‌کند؛ اما می‌گوید که بر اساس کارشیوه‌ی تازه‌ی امارت اسلامی، معلولان شناسایی شده و تنخواه شان را دریافت خواهند کرد.

رییس شهدا و معلولین پروان، تأکید می‌کند که آن شمار از معلولان و معیوبانی که در نظام جمهوری و اکنون در نظام امارت اسلامی وظیفه‌ی دولتی دارند، نمی‌توانند امتیاز جداگانه‌ای به دلیل معلول‌بودن شان دریافت کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: