یکی از نقاشی‌های نادر وینستون چرچیل، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا که در جریان جنگ جهانی دوم از سوی او به فرانکلین روزولت، رئیس‌جمهور آن‌زمان آمریکا هدیه داده شده بود، به دست آنجلینا جولی، هنرپیشۀ آمریکایی رسید و تبدیل به باارزش‌ترین نقاشی چرچیل با قیمت ۱۱.۵ میلیون دالر آمریکایی شد که تاکنون به مزایده گذاشته شده است.

نقاشی «منار مسجد کُتُبیه» در تاریخ اول مارچ ام‌سال از سوی مجموعۀ خانواده‌گی جولی به فروش رسید. این نقاشی نشان‌دهندۀ سایه‌های کشیده و تون نرم در رنگ‌های غروب مراکش است که یکی از سوژه‌های مورد علاقۀ چرچیل برای نقاشی بوده است.

نیک اورچارد، مسئول بخش هنر‌های نوین در حراج‌خانۀ کریستی در لندن می‌گوید: «چرچیل نخستین‌بار در سال ۱۹۳۵ از مراکش دیدن کرد و شیفتۀ خاصیت نور آن‌جا شد. چرچیل حس می‌کرد نقاشی‌های او از مراکش، از بهترین کار‌هایش بود.»

این نقاشی بیش‌تر از سه برابر قیمت تخمینی خود (۳.۵ میلیون دالر) به فروش رفت. پیش از این قیمتی‌ترین اثر چرچیل ۲.۷ میلیون دالر ارزش داشت که در سال ۲۰۱۴ در لندن به فروش رفته بود. بر بنیاد گفته‌های یک منبع، برد پیت، ستارۀ سینمای هالیوود نقاشی «منار مسجد کُتُبیه» را به عنوان هدیه برای همسرش جولی در سال ۲۰۱۱ خریده بود. این دو در سال ۲۰۱۶ پس از دو سال زنده‌گی مشترک از هم جدا شدند.

وینستون چرچیل، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا

نقاشی «منار مسجد کُتُبیه»، یگانه اثر چرچیل است که او در جریان جنگ جهانی دوم نقاشی کرده است.

در سال ۱۹۴۳ پس از این ‌که چرچیل و روزولت به اجلاس «کازابلانکا» برای تعیین استراتژی‌ برای مبارزه با نازی‌ها اشتراک کردند، چرچیل روزولت را متقاعد کرد تا با او به دیدن غروب آفتاب پشت کوه‌های «اطلس» هم‌راه شود. این نقاشی یادآور اقامت کوتاه این دو در آن غروب شد که چرچیل روز بعد آن را نقاشی کرد.

بعد از ختم اجلاس چرچیل و روزولت خواستار تسلیمی بی‌قیدوشرط آلمان، ایتالیا و جاپان شدند؛ یک اعلامیۀ تاریخی با تأثیری سترگ بر جنگ.

پیت این نقاشی را از «بیل راو» که انتیک‌فروش است، خریده بود. راو می‌گوید که این نقاشی‌ را پسر روزولت در سال‌های ۱۹۶۰ به یک فیلم‌ساز فروخته بود و بعد بر اساس گفته‌های راو، این نقاشی سر از «نیو اورلینز» درآورده و بیش‌تر از ۵ دهه را در الماری خانۀ یک خانواده گذرانده تا این‌که یکی از اعضای این خانواده با راو به تماس شده است. راو می‌گوید: «این نقاشی لحظه‌یی را به تصویر می‌کشد که دو رهبر باهم گذراندند و شاهد غروب زیبای آفتاب بر کوه‌ اطلس بودند و این واقعیت که چرچیل این نقاشی را به روزولت بعد از این‌که از هم جدا شدند تحفه داد، مرا خیلی هیجانی کرد.»

چرچیل در بزرگ‌سالی به نقاشی شروع کرد؛ زمانی که او ۴۰ سال داشت. درست بعد از آن ‌که او در یک حملۀ دریایی ناکام ماند و رتبۀ «ارباب دریاسالار ارشد» را از دست داد. با وجود این، او در نقاشی خیلی فعال بود و در طول زنده‌گی‌اش ۵۰۰ اثر نقاشی خلق کرد.

بازار نقاشی‌های چرچیل رو به رشد است. نه‌تنها «منار مسجد کُتُبیه»، بلکه دو اثر دیگر او نیز در این مزایده از قیمت‌های تخمینی خود به ارزش بالاتر به فروش رفتند.

«صحنه‌یی در مراکش» یکی دیگر از آثار روشن او به قیمت ۲.۶ میلیون دالر و «میدان کلیسای سنت پاول» به ارزش نزدیک به ۱.۵ میلیون دالر به فروش رفتند؛ هر دو بیش‌تر از سه برابر ارزش تخمینی‌شان.

منبع: سی‌ان‌ان

برگردان: احمدرویین اکبری

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: