جاو شینگ، سفیر چین در کابل، روز گذشته (چهارشنبه، ۲۶ ثور)  در دیدار با محمد عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، خواستار اشتراک او در نشست ترانس هیمالیا شده است.

محمد عبدالکبیر، در این دیدار با این که در باره‌ی اشتراک یا اشتراک‌نکردنش در نشست ترانس همیالیا، چیزی نگفته؛ اما بر حضور فعال امارت اسلامی در مسائل مرتبط به پیش‌رفت و ثبات منطقه‌ای تأکید کرده است.
سفیر چین نیز، در این دیدار اطمینان داده که کشورش در نشست‌های بین‌المللی به ویژه نشست شورای امنیت، از حکومت سرپرست افغانستان پشتیبانی کرده و متعهد به هم‌کاری خود با آن است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

حمدالله فطرت، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید: «سفیر چین در این دیدار گفت که چین در نشست های جهانی و به خصوص نشست امنیت از امارت حمایت می‌کند و هم‌کاری مشترک دو کشور می‌تواند مشکلات را برطرف کند.»

معاون سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی؛ تأکید کرده که هم‌کاری چین با امارت اسلامی، تغییرهای مثبت و رشد اقتصادی افغانستان را به دنبال خواهد داشت.

آگاهان مسائل اقتصادی، دعوت افغانستان برای اشتراک در نشست مجمع ترانس هیمالیا را  فرصتی برای نزدیکی حکومت سرپرست با کشورها خوانده و آن را نقطه‌ی عطفی برای جلب توجه منطقه از کارایی‌های موجود در افغانستان می‌‌دانند.

قیس محمدی، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید: «هدف این نشست، افزایش هم‌‌آهنگی میان کشورهای اطراف کوه هیمالیا و کشورها است. این نشست منتج به هم‌کاری‌های اقتصادی بیش‌تر خواهد شد، دلیل دعوت چین از افغانستان این است که چین به دنبال شناخت منابع و بازارهای جدید در افغانستان است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

ظهور مدبر، دیگر آگاه مسائل اقتصادی نیز، می‌گوید: «اهداف این نشست، گسترش روابط اقتصادی، مدیریت تغییرهای آب‌وهویی واتصال منطقه‌‌ای است. چین برای فراخی مجراهای اقتصادی می‌خواهد از راه افغانستان استفاده کند؛ چین کشور صنعتی است نیاز به منابع طبیعی دارد و افغانستان موقعیت خوب برایش است.»

سال گذشته، امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست در این نشست اشتراک و خواستار هم‌کاری‌های مشترک اقتصادی، ترانزیتی، اتصال منطقه‌‌ای و افزایش دادوستد میان کشورها شده بود.

با این ‌که زمان دقیق برگزاری نشست ترانس همیالیا هنوز مشخص نیست؛ اما سال گذشته این نشست در میزان برگزار شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: