سازمان حفاظت از کودکان (Save the Children) امروز با پخش گزارشی گفته است که کودکان در افغانستان تحت فشارهای روحی و روانی فزاینده‌ای قرار دارند؛ زیرا آنان بار بدترشدن بحران در این کشور را تحمل می‌کنند.

این سازمان گفته است که افغانستان در آستانه‌ی یک فاجعه‌ی صحت روانی قرار دارد؛ زیرا بحران اقتصادی و دهه‌ها درگیری تأثیر خطرناکی بر سلامت روانی کودکان وارد کرده است.

سازمان حفاظت از کودکان، هشدار داده است که از هر چهار کودک و بزرگ‌سال تنها یک تن درمان مورد نیاز فوری خود را دریافت می‌کند. به گفته‌ی این سازمان، بسیاری از آنان ممکن است بهبود نیابند و با عواقب دراز‌مدت روبه‌رو شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این سازمان افزوده است که بسیاری از کودکان شب‌ها گرسنه به رختخواب می‌روند و مکتب را رها می‌کنند تا برای خرج خانواده‌ی ‌شان کار کنند.

سازمان حفاظت از کودکان گفته است که تخمین زده می‌شود حدود چهار میلیون و ۴۶۰ هزار کودک و بزرگ‌سال در افغانستان به صحت روانی و حمایت‌های روانی اجتماعی نیاز دارند، اما بر اساس داده‌های جدید، تا کنون تنها یک میلیون و ۳۰۸ هزار و ۶۶۱ تن توانسته ‌اند به خدمات و درمان دست‌رسی داشته باشند.

این سازمان نیز گفته است که از هر چهار دختر، یک دختر نشانه‌های افسردگی یا اضطراب را نشان می‌دهد و دو سوم کودکان گفته‌ اند که احساسات منفی از جمله احساس نگرانی بیش‌تر، غمگین‌تر و عصبانیت بیش‌تر دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

خانواده‌ها به سازمان حفاظت از کودکان گفته‌ که به‌ دلیل خشونت و فشارهای مالی فعلی بر خانواده‌های ‌شان، تغییرات نگران‌کننده‌ای در رفتار فرزندان ‌شان از جمله گریه‌های غیرقابل کنترل، کابوس‌های شبانه، پرخاش‌گری و خودآزاری دیده‌ اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: