سازمان حفاظت از کودکان (Save the children)، به تازگی با پخش گزارشی در وبسایت خود گفته است که ۲۵۰ هزار کودک افغان که ۶۵ درصد بازگشت‌کنندگان از پاکستان را تشکیل می‌دهند، به آموزش، غذا و سرپناه نیاز دارند.

این نهاد، افزوده است که نزدیک به ۶۷ درصد کودکان بازگشت‌کننده از پاکستان، به آموزش دست‌رسی یا مدرک مورد نیاز برای ثبت نام در مکتب‌ها را ندارند.

در گزارش سازمان حفاظت از کودکان آمده است: «نظرسنجی از خانواده‌هایی که به افغانستان بازگشته اند، نشان داد که تقریباً همه ۹۹ درصد غذای کافی برای یک تا دو ماه آینده را ندارند. حدود سه چهارم از بازگشت‌‌کنندگان اندازه‌ی وعده‌های غذایی شان را کاهش یا مصرف غذای بزرگ‌سالان را محدود کرده اند تا کودکان کوچک بتوانند حداقل دو روز در هفته غذا بخورند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در بخش دیگری از گزاش سازمان حفاظت از کودکان، آمده است که بیش‌تر بازگشت‌کنندگان از پاکستان امکانات اندکی برای تأمین هزینه‌های زندگی شان دارند.

در همین حال، شماری از بازگشت‌کنندگان، با شکایت از بی‌نوشت‌ماندن خود و کودکان شان می‌گویند که هنوز روند ثبت نام کودکان شان برای شامل‌شدن در مکتب تکمیل نشده ‌است.

لطیف‌الله، که چند ماه پیش از پاکستان بازگشته است، می‌گوید که به سرپناه و آموزش دست‌رسی ندارند. او می‌افزاید: «برادر کوچکم در صنف هفتم بود که اجباری اخراج شدیم؛ برادرم اسنادش در همان جا باقی مانده است؛ او اکنون برای درس خواندن نمی‌رود. مشکلات زیاد است؛ کار نیست.»

اسدالله که چهار ماه پیش از مسیر گذرگاه تورخم به افغانستان بازگشته است نیز، می‌گوید که هنوز در اردوگاه زندگی می‌کند و زمینه‌ی آموزش به کودکانش فراهم نشده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «در ارودگاه استیم. سه کودک دارم که تا اکنون در اودگاه اند؛ زمینه‌ی آموزش برای شان نیست؛ کودکانم به آموزش دست‌رسی ندارند. تا هنوز جابه‌جا نشده‌ایم؛ بی‌روزگاری و بی‌کاری است.»

بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی سازمان حفاظت از کودکان، از آغاز روند اخراج مهاجران افغان‌ از پاکستان تا اکنون، نزدیک به ۶۰۰ هزار شهروند افغانستان به کشور شان بازگشته اند.

در حالی که با بازگشت هزاران شهروند افغانستان از پاکستان، شماری مکتب‌ها در شماری از ولایت‌ها برای آموزش رایگان کودکان بازگشت‌کشته اعلام هم‌کاری کرده اند؛ اما وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان از شمار کودکانی که به مکتب شامل شده ‌اند آمار مشخصی ارائه نمی‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: