رسانه‌های پاکستان، به تازگی به نقل از بانک مرکزی این کشور، گزارش داده اند که کاهش ۷۶درصدی صادرات مواد غذایی پاکستان به افغانستان در ۲۰۲۳، به مشکلات اقتصادی افغانستان افزوده است.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان اما با رد آمار ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی پاکستان، می‌‌گوید که ایجاد مشکلات، بهانه‌گیری‌ها حکومت پاکستان در برابر بازرگانان افغان، تغییر بازاراهای وارداتی و خودکفایی افغانستان در تولید شماری از کالاهای وارداتی، سبب شده است که میزان واردات افغانستان از پاکستان در ۲۰۲۳ کاهش داشته باشد.

محمدیونس مومند، رییس این اتاق، به سلام‌وطندار می‌گوید: «صادرات ما به پاکستان به این دلیل کاهش یافته است که پاکستان هرازگاهی مشکلات برای ما ایجاد می‌کند به خصوص بندر کراچی را بسته می‌کند؛ بانک مرکزی پاکستان چیزی را که نشر کرده، ارقام درست نیست؛ در این باره درست تحقیق نشده است؛ افغانستان با کشورهای همسایه خود مبادلات خوب دارد؛ ما در بیش‌تر مورد‌ها به خود‌کفایی رسیدیم، از این رو ما واردات مواد شوینده، صابون، مواد غذایی، میوه‌ و گندم که حاصلات ما خوب بوده، واردات آن را کم کرده‌ایم .»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این اتاق اما آمار مشخصی از میزان کاهش واردات افغانستان از پاکستان در ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ ارائه نمی‌کند.

در سوی دیگر، آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت، می گوید که افغانستان در ۲۰۲۳، به ارزش یک میلیارد و ۴۶۸ میلیون دالر از پاکستان واردات داشته است. او می‌افزاید: «میزان  دادوستد میان دو کشور دو میلیارد و ۴۶۸ میلیون دالر بوده است؛ یک میلیارد و پنج میلیون دالر صادرات و یک میلیارد و بیش از چهار میلیون دالر واردات داشتیم.»

آگاهان مسائل اقتصادی، می‌گویند که کاهش صادرات افغانستان از پاکستان، نشان‌گر تغییر بازارهای وارداتی افغانستان، ناتوانی مردم در خریداری یا بلند‌رفتن میزان تولیدات داخلی است.

قیس محمدی، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید: «این که میزان توان‌مندی مردم کم شده آیا سطح فقر بلند بوده است یا میزان تولیدات؛ اگر تولیدات بالا رفته باشد، این نشان‌دهنده‌ی رشد اقتصادی است یا هم کاهش واردات از پاکستان می‌تواند عاملش تغییر بازارهای وارداتی باشد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

سیر قریشی، دیگر آگاه مسائل اقتصادی نیز، می‌گوید: «افغانستان از داخل نیز می‌تواند نیازمندی‌هایش را برآورده کند. ما  ۸۰ میلیارد متر‌مکعب آب داریم؛ زمین‌های کشاورزی داریم. این مورد سبب می‌شود که هم به سوی تولید می‌رویم هم فرصت کاری خوب برای مردم ایجاد می‌شود.»

بر اساس آمار نشر‌شده از سوی وزارت تجارت پاکستان، میزان صادارت این کشور به افغانستان در ۲۰۲۲، ۸۳۳ میلیون و  بیش از  ۴۱۷ هزار دالر  بوده است.

گفتنی ‌است که پیش ازین، مسئولان اتاق مشترک تجارت افغانستان_پاکستان، بارها از کاهش میزان دادوستد بازرگانی میان افغانستان و پاکشتان به دلیل بهانه‌گیری‌های دولت پاکستان و تغییر مسیر تجارت بازرگانان افغان به کشورهای دیگر، خبر داده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: