مسئولان اداره‌ی محلی حفاظت از محیط زیست کشور می‌گویند که کابینه‌ی امارت اسلامی، در نشستی شکار ماهی و دیگر گونه‌های حیوانی در پارک ملی بندامیر را منع کرده است.

به گفته‌ی مسئولان این اداره، پارک ملی بندامیر با هفت جهیل بی‌نظیر و لاجوردین‌اش، از جاذبه‌های مهم گردش‌گری در کشور به شمار می‌رود و اهمیت ویژه‌ای برای کشاندن گردش‌گران به افغانستان دارد.

زین‌العابدین عابد، معین مسلکی و پالیسی اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست، در هنگام بازدید از پارک ملی بندامیر، در نشستی با حضور مسئولان محلی و شماری از باشندگان این ولایت، می‌گوید: «براساس فیصله‌ی کابینه‌ی امارت اسلامی، شکار حیوانات وحشی شامل ماهیان، پرندگان در ساحه‌ی پارک ملی بندامیر ممنوع اعلام شده است و مسئولان محلی بامیان جلو شکارچیان را بگیرند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای عابد جزئیات نداده که این فیصله در کدام نشست کابینه‌ی حکومت صادر شده است.

سید طاهرشاه، رییس شورای انکشافی یکی از روستاهای دره‌ی بندامیر، خواستار توجه جدی معین مسلکی اداره‌ی محلی حفاظت از محیط زیست و مسئولان محلی بامیان به پارک ملی بندامیر شده و می‌گوید: «مسئولان باید جاده‌ی مواصلاتی پارک ملی بندامیر را ترمیم کنند و محافظان و کارکنان بخش تنظیف این پارک را نیز افزایش دهند.»

در همین حال، دفتر رسانه‌های والی بامیان نیز، با پخش خبرنامه‌ای به نقل از عبدالله سرحدی، والی این ولایت، گفته که فراهم‌سازی امکانات و ایجاد سهولت برای گردش‌گران در پارک ملی بندامیر و دیگر ساحات تاریخی و طبیعی بامیان، در اولویت برنامه‌های کاری او است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیش از این نیز مقام‌های دولت پیشین، شکار گونه‌های حیوانی وحشی در پارک ملی بندامیر و دیگر ساحات حفاظت‌شده‌ی محیط‌زیستی بامیان را، منع کرده بودند.

با این حال، شکارچیان بدون درنظرداشت این اعلامیه‌ها، همواره گونه‌های حیوانی وحشی مانند گرگ، آهو، ماهی و پرندگان کم‌یاب در این ولایت را شکار می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: