شماری از باشنده‌گان و مسئولان محلی فراه از افزایش پرورش درختان خرما در این ولایت خبر می‌دهند. آنان می‌گویند که آب‌وهوای فراه برای رشد و پرورش درختان خرما مناسب است و در چند سال پسین، ده‌ها باغ خرما در این ولایت ایجاد شده است.

رحمت‌الله، یک تن از باغ‌داران فراه، که سه سال می‌شود به پرورش درختان خرما رو آورده است، به سلام‌وطندار می‌گوید که در باغش بیش از ۶۰ درخت خرما دارد و بیش‌تر درختان حاصل می‌دهند. او می‌افزاید که از باغش درآمد خوبی به‌دست می‌آورد؛ زیرا شرایط جوی این ولایت برای رشد درختان خرما مناسب است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

جمال‌الدین، یکی دیگر از باغ‌داران فراه، که حدود ۳۰ درخت خرما را در باغش پرورش می‌دهد، می‌گوید که روند ایجاد باغ‌های خرما و دیگر میوه‌ها در این ولایت در حال افزایش است.

جمال‌الدین می‌افزاید: «خرما حاصل می‌دهد. ما خود ما خرما کشت کردیم و فروشات دارد. خرما خوب حاصل می‌دهد. کم کم مردم باغ‌های خرما را ایجاد می‌کنند.» باغ‌داران و باشنده‌گان فراه از مسئولان محلی و مرکزی می‌خواهند که در زمینۀ پرورش درختان خرما آنان را بیش‌تر از پیش هم‌کاری کنند.

در همین حال، شاه‌محمود نورزی، از آگاهان مسائل کشاورزی، نیز آب‌وهوای فراه را برای پرورش خرما مناسب می‌داند و می‌گوید که هم‌اکنون بیش از ۱۴۰ باغ تجارتی خرما در این ولایت ایجاد شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سوی دیگر، مسئولان ریاست زراعت آبیاری و مالداری فراه، می‌گویند در کنار فارم تحقیقاتی که از سوی مؤسسۀ قطری «الغرافه» چند سال پیش در این ولایت ایجاد شده است، آنان نیز در هماهنگی با مردم، زمین‌های بیش‌تری را برای ایجاد باغ‌های خرما اختصاص داده‌اند.

بر اساس گفته‌های مسئولان و باغ‌داران فراه، انواع باغ‌های خرما در این ولایت وجود دارد که کیفیت خرمای آن خوب است و یک کیلوی آن در بازار به ۱۵۰ تا ۱۸۰ افغانی به‌فروش می‌رسد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: