مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هلمند از ایجاد باغ‌های خرما در این ولایت خبر می‌دهند و می‌گویند تلاش‌ها جریان دارد که در چند سال آینده، در ۵۰۰ جریب زمین این ولایت، باغ‌های خرما ساخته شود.

شاه‌ محمد، مدیر عمومی ترویج زراعت ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هلمند، به سلام‌وطندار می‌گوید که پیش از این، در ۴۱۵ جریب زمین در ولسوالی‌های نهرسراج، نادعلی، ناوه و گرم‌سیر این ولایت، انواع باغ‌های میوه‌ها ایجاد شده است. به گفتۀ او، کشت خرما نیز در هلمند نتیجۀ خوب داده، به همین دلیل تلاش‌ها برای ترویج درختان آن آغاز شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، کشاورزان و باشنده‌گان هلمند نیز از اقدام تازۀ ریاست زراعت این ولایت برای ایجاد باغ‌های خرما ابراز خوش‌بینی می‌کنند. آنان می‌گویند که ایجاد چنین باغ‌ها می‌تواند بر وضعیت اقتصادی شهروندان تأثیر مثبت بگذارد.

سمیع‌الله که در شهر لشکرگاه دکان خرمافروشی دارد، می‌گوید اکنون خرما از دیگر کشورها وارد می‌شود که دارای کیفیت خوب نیست و به‌دلیل بهای بلند، مردم تمایلی به خرید آن ندارند.

سمیع‌الله می‌افزاید: «هلمند آب‌وهوای گرم دارد و برای کشت خرما مناسب است. مردم و مسئولان باید در این‌جا خرما بکارند تا بهای آن پایین بیاید و برای مردم نیز زمینۀ کار فراهم شود. در حال حاضر خرما از ایران وارد می‌شود که هزینۀ انتقال آن بالاست. به همین دلیل بهای خرما نیز بالاست و مردم تمایلی به خرید آن ندارند، اگر خرما این‌جا کاشته شود خیلی خوب خواهد بود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گفتنی‌ست که پیش از این نیز تلاش‌هایی برای کشت خرما در ولایت هلمند صورت گرفته و باغ‌هایی که تاکنون ایجاد شده، نتیجۀ خوب داده است، به همین دلیل اکنون شمار بسیاری از کشاورزان تلاش می‌کنند که در زمین‌های خود خرما بکارند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: