حوالی ساعت ۹ جمعه‌شب گذشته، صدای انفجار مهیبی از منطقه‌ی دهمزنگ شهر کابل شنیده شد؛ انفجاری که تا کنون از نوعیت و تلفات برخاسته از آن گزارش‌های ضدونقیض پخش شده است.

افغانستان اینترنشنال به نقل از اسناد و منابع خود نوشته که این انفجار ناشی از حمله‌ی هواپیمای بی‌سرنشین امریکا بوده است که در نتیجه‌ی آن یک عضو شبکه‌ی القاعده و چهار نیروی امارت اسلامی کشته شده اند.

در گزارش افغانستان اینترنشنال آمده که هدف اصلی این حمله ابو حسن مجاهد، عضو برجسته‌ی شبکه‌ی القاعده بوده است که در کنار آن چهار نیروی امارت اسلامی به نام‌های سیدمحمد مبارز، جهادالله فراهی، هجرت قریشی و ابو عمر لوگری، نیز کشته شده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

چوک دهمزنگ شهر کابل

مسئولان امارت اسلامی اما حمله‌ی هوایی در دهمزنگ کابل را رد می‌کنند و می‌گویند که حقیقت ندارد. بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌پذیرد که این انفجار ناشی از اصابت راکت سرشانه‌ای بوده است، نه حمله‌ی هوایی.

آقای کریمی می‌گوید که عاملان این رویداد بازداشت شده اند. او اما درباره‌ی هویت بازداشت‌شدگان چیزی نمی‌گوید. «یک راکت سرشانه‌ای شلیک شده بود که عاملانش هم کمی بعد بازداشت شدند و کدام زیان جانی و مالی به کسی وارد نشده بود.»

این در حالی‌ست که در این اواخر گشت‌زنی‌ هواپیماهای بی‌سرنشین بر فضای افغانستان افزایش یافته است. در یک سال گذشته دست کم از پنج‌ حمله‌‌ی هوایی بر خاک افغانستان گزارش شده؛ اما امریکا تنها دو مورد آن را برعهده گرفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، مسئولان حکومت سرپرست امارت اسلامی با انتقاد از ادامه‌ی گشت‌زنی‌ هواپیماهای بی‌سرنشین، تأکید می‌کنند که از خاک افغانستان هیچ تهدیدی علیه کشورهای دیگر وجود ندارد.

در همین حال، اسدالله ندیم، آگاه مسائل نظامی، در این باره می‌گوید: «امارت اسلامی نمی‌تواند چیزی را دفع کند، امریکا پهپادهای مدرن و پیش‌رفته دارد و اگر از کشورهای منطقه هم تجهیزات وارد کند، نمی‌تواند آن‌ها را دفع کند.»

هم‌زمان با این، لیون پنیتا، رییس پیشین استخبارات ایالات متحده‌ی امریکا، بر لزوم مبارزه‌ی بیش‌تر در برابر هراس‌افگنی در افغانستان تأکید کرده‌ است.

پیش از این نیز، مقام‌های حکومت امریکا گفته بودند که هراس‌افگنان را در افغانستان هدف قرار می‌دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: