سازمان عفو بین‌الملل، با پخش گزارشی مدعی شده که امارت اسلامی در پنجشیر دست به جنایت جنگی زده‌ است. در گزارش این سازمان که روز گذشته پخش شده‌، گفته شده در این گزارش با ۲۹ تن گفت‌وگو شده و در آن رویکرد نیروهای امارت اسلامی در پنجشیر که مصداق جنایت جنگی است، مستندسازی شده‌ است.

معاون سخن‌گوی امارت اسلامی اما محتوای گزارش سازمان عفو بین‌الملل را «شدیداً» رد می‌کند و می‌گوید که امارت اسلامی، هیچ‌ گاه به غیرنظامیان آسیب نزده ‌است. بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار، تأکید می‌کند که این حکومت اجازه‌ی فعالیت به گروه‌های مخالف امارت اسلامی که به امنیت اخلال وارد کنند را، نمی‌دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بلال کریمی، می‌افزاید: «در باره‌ی مسائل و مردم ملکی، امارت اسلامی روش کاملاً پر از ترحم و شفقت دارد. یافته‌های سازمان عفو بین‌الملل را جداً رد می‌کنیم و پروپاگاند محض است.»

پس از تسلط کامل امارت اسلامی در افغانستان، پنجشیر از معدود ولایت‌هایی که گاه‌گاهی گواه درگیری جبهه‌ای بوده و به همین دلیل، گزارش‌های متعددی از وضعیت در این ولایت بارها پخش شده ‌است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، در باره‌ی پیامد چنین گزارش‌ها از افغانستان، می‌گوید: «هم‌زمان با این گزارش، گزارش دیگری هم نشر شده‌ است که استخبارات طالبان/امارت اسلامی، مردم را شکنجه می‌کند. این گزارش‌ها، نمای خوب از افغانستان نمی‌دهد.»

این در حالی است که از چندی به ‌این سو، از سطح درگیری‌ها در پنجشیر نیز به گونه‌ی محسوسی کاسته شده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: