به‌دنبال گسترش دامنۀ فقر و بی‌کاری در کشور، این روزها باشنده‌گان بادغیس دست به کاوش‌ مکان‌های تاریخی زده و در تلاش استخراج آثار باستانی‌اند. این اقدام باشنده‌گان بادغیس، نگرانی شماری از باستان‌شناسان و فعالان مدنی بادغیس را برانگیخته شده است.

باستان‌شناسان و فعالان مدنی در بادغیس می‌گویند که حدود سه ماه می‌شود باشنده‌گان این ولایت به‌طور غیرقانونی دست به حفر مکان‌های تاریخی می‌زنند تا بتوانند آثار باستانی را استخراج و به‌ فروش برسانند. آنان از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که جلو حفاری خودسرانۀ ساحات باستانی توسط مردم را بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از باستان‌شناسان در بادغیس به این باور اند که مکان‌ها و آبده‌های تاریخی از اهمیت بسیاری برخوردار استند و نباید مردم به‌طور غیرقانونی دست به حفاری این ساحات بزنند.

سید علی‌رضا کارگر، استاد دانشگاه و یک تن از باستان‌شناسان در بادغیس بر حفظ ساحات باستانی این ولایت تأکید می‌کند و می‌گوید که حکومت باید در این راستا تلاش کند.

با این حال، مسئولان فرهنگی بادغیس از بازداشت ۹ تن در پیوند به کاوش مکان‌های باستانی در این ولایت خبر می‌دهند و می‌افزایند با کسانی که به‌طور غیرقانونی دست به حفاری مکان‌های تاریخی و باستانی می‌زنند، برخورد قانونی می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ مسئولان فرهنگی بادغیس، هم‌اکنون ده‌ها آبدۀ تاریخی در این ولایت وجود دارد که بیش‌تر آن در شهر قلعۀ‌نو و ولسوالی‌های قادس، بالامرغاب و آب‌کمری موقعیت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: