پروفسور زمریالی طرزی، استاد و پژوهش‌گر دانشگاه استراسبورگ فرانسه می‌گوید که شماری از آثار باستانی بامیان که در مدیریت حفظ آبده‌های تاریخی این ولایت نگه‌داری می‌شد، از این محل به سرقت رفته و اکنون از طریق اینترنت به حراج گذاشته شده‌اند.

آقای طرزی عکس نامه‌یی را که عنوانی فردی به‌نام «عبدالرحمان شارام» نوشته، در فیس‌بوکش پخش کرده است. او در این نامه گفته خبرهایی که به او رسیده است، حکایت از دزدی‌شدن آثاری دارد که توسط خود او کشف شده و در بامیان نگه‌داری می‌شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پروفسور زمریالی طرزی نوشته است که این آثار ارزنده با زحمت‌های چند ساله از دلِ خاک بیرون شده بود، اما دزدان این آثار را به سرقت برده و آن را در معرض فروش قرار داده‌اند.

آقای طرزی از عبدالرحمان شارام خواسته است که در این زمینه به او وضاحت بدهد و او را از نگرانی بیرون کند.

تلاش کردیم برای به‌دست‌آوردن اطلاعات در این زمینه سراغ عبدالرحمان شارام برویم، اما برخی منابع گفتند که این فرد یکی از هم‌کاران آقای طرزی در دوران حفاری بوده و احتمال دارد اکنون به بیرون از کشور رفته باشد.

پروفیسور زمریالی طرزی هنگام کشف آثار تاریخی در بامیان

مسئولان پیشین ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان در این باره حاضر به گفت‌وگو نشدند.

با این حال، مولوی‌ انس، والی طالبان برای بامیان می‌گوید که به مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ و فرماندهی پولیس این ولایت وظیفه داده شده است که از قاچاق آثار تاریخی جلوگیری کنند.

گفتنی‌ست پروفسور زمریالی طرزی چند سال پیش با تیمی از باستان‌شناسان فرانسوی در بامیان حفریات باستان‌شناسی انجام دادند که در نتیجۀ این کاوش‌ها ده‌ها اثر تاریخی دوران بودایی از نزدیکی‌های مجسمه‌های بودای بامیان پیدا شد.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

بامیان در مرکز کشور از ولایت‌هایی‌ست که صدها اثر باستانی از سه دورۀ تمدنی بشر زرتشتی، بودایی و اسلام را در خود جای داده است که از این میان هشت  ساحۀ باستانی و تاریخی بامیان، در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان (یونسکو) ثبت شده‌اند.

بسیاری از آثار تاریخی بامیان به‌دلیل بی‌توجهی مسئولان نابوده شده‌اند و شماری هم در خطر نابودی قرار دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: