شماری از متقاضیان گذرنامه از کندی و زمان‌گیربودن روند اخذ گذرنامه شکایت دارند. از زمان روی‌کارآمدن دوبارۀ حکومت امارت اسلامی در کشور، میزان تقاضا به گذرنامه به‌طور بی‌پیشینه افزایش یافته‌ است.

ظرفیت پایین ریاست پاسپورت و میزان بالای مراجعۀ شهروندان برای اخذ گذرنامه، سبب کندی روند طی مراحل اخذ گذرنامه شده‌ است.

متقاضیان گذرنامه مجبور اند پس از درخواست، ماه‌ها به‌خاطر تعیین نوبت بایومتریک انتظار بکشند؛ وضعیتی که شکایت شهروندان و متقاضیان گذرنامه را برانگیخته‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مصطفی علی‌زاده، یک تن از متقاضیان گذرنامه، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «پاسپورت حق یک شهروند است، اما متأسفانه وقتی برای دریافت پاسپورت مراجعه می‌کنند، توهین و تحقیر می‌شوند. در صورتی که برنامۀ درست وجود داشته باشد، مردم این همه در ریاست پاسپورت هجوم نمی‌آورند. من خودم حدود پنج ماه است منتظر هستم تا پاسپورتم را تمدید کنم.»

هاشم صالحی، یک تن دیگر از متقاضیان گذرنامه، نیز در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «زمان‌گیربودن گرفتن پاسپورت هم نگران‌کننده است و هم یک دردسر بزرگ به مردم است. من خودم سه ماه پیش ثبت نام کرده بودم، حالا نوبتم رسیده است و خوش‌بخت بودم؛ چون دوستان و نزدیکان ما از ماه‌ها به این‌سو منتظر اند. کسانی که نیاز دارند، برای گرفتن پاسپورت ثبت نام می‌کنند، اما معلوم نیست که چه مدت بعد پاسپورت می‌گیرند.»

بعضی گزارش‌ها حاکی از توزیع روزانه ۴۰۰۰ گذرنامه از سوی حکومت سرپرست است. از سویی هم، سخنگوی ریاست پاسپورت در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که روزانه در کابل ظرفیت طی مراحل ۲۰۰۰ فُرم آن‌لاین را دارند.

توقف خدمات گذرنامه در ولایت‌ها هم سبب شده‌ است که متقاضیان از ولایت‌ها به کابل مراجعه کنند و سبب ازدیاد متقاضیان و هجوم بیش از حد در ریاست پاسپورت شود.

نورالله پتمن، سخنگوی ریاست پاسپورت، به سلام‌وطندار می‌گوید که تیم فنی این ریاست تلاش دارد تا ظرفیت توزیع گذرنامه را افزایش دهد و در ولایت‌ها نیز خدمات را از سر بگیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «روزانه هزاران تن برای گرفتن گذرنامه مراجعه می‌کنند، هزاران تن برای دریافت گذرنامه درخواست می‌دهند، هجوم مردم برای گرفتن گذرنامه زیاد است. ما اکنون روزانه ظرفیت طی مراحل ۲۰۰۰ فُرم آن‌لاین را داریم، ما تلاش داریم ظرفیت‌های خود را بالا ببریم.»

این در حالی‌ست که نگرانی‌هایی مبنی بر وجود کمیشن‌کاری در اخذ گذرنامه و فساد در ریاست پاسپورت وجود دارد و این‌ها از دلیل‌های زمان‌گیربودن اخذ گذرنامه شمرده می‌شوند.

مسئولان ریاست پاسپورت وجود فساد در این ریاست را رد نمی‌کنند و می‌گویند که این ریاست برای جلوگیری از فساد جدی‌ست. سخنگوی ریاست پاسپورت می‌افزاید که این ریاست در ماه‌های پسین صدها تن را به اتهام فساد به نهاد‌های عدلی و قضایی معرفی کرده‌ است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: