سازمان عفو بین‌الملل دربارۀ ناپدیدشدن تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل، دو تن از زنان معترض در کابل که گفته می‌شود توسط امارت اسلامی بازداشت شده‌‌اند، شدید ابراز نگرانی کرده و از امارت اسلامی خواسته است که در صورت بازداشت این دو زن معترض، آنان را فوری و بی‌قید‌وشرط رها کند.

این سازمان امروز در توییترش نوشته است: «تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل، صداهای منتقد علیه سیاست‌های تبعیض‌آمیز طالبان/امارت اسلامی دربارۀ حقوق زنان در افغانستان‌اند.» سازمان عفو بین‌الملل نیز نوشته است که فعالان زن در کابل ادعا کرده‌اند که امارت اسلامی تمنا و پروانه را بازداشت و شکنجه می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این سازمان افزوده است: «طالبان به‌عنوان مقام‌های عملی باید فوری این روی‌داد را بررسی و این فعالان زن را در صورت بازداشت، فوری و بی‌قیدوشرط رها کنند.» سازمان عفو بین‌الملل هم‌چنان گفته است که امارت اسلامی به‌جای انکار بازداشت تمنا و پروانه، باید محل نگه‌داری آنان را فاش کند.

این در حالی‌ست که دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما هم پیش از این دربارۀ ناپدیدشدن این دو تن ابراز نگرانی کرده و از امارت اسلامی خواسته است که در مورد محل نگه‌داری این زنان معلومات دهد. مقام‌های امارت اسلامی اما گفته‌ که این دو فعال زن توسط آنان بازداشت نشده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، نیز روز گشته در دیدار با سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله از رهبری امارت اسلامی خواسته است که دربارۀ ناپدیدشدن تمنا و پروانه تحقیق و آزادی آنان را تضمین کند.

تمنا و پروانه در حالی بازداشت شده‌اند که آنان اخیراً نسبت به رعایت حجاب اسلامی توسط امارت اسلامی اعتراض کردند و در ملاءعام برقع را به‌طور نمادین از سر زنی بیرون کشیده و دور انداختند. این اعتراض با واکنش تند امارت اسلامی روبه‌رو شد و شماری از زنان به پشتی‌بانی از حجاب اسلامی اعتراض‌هایی هم کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: