دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، از وضعیت شهروندان افغانستان در این کشور نگرانی کرده است. بانو لاینز امروز (چهارشنبه، بیست‌و‌نهم جدی/دی) در نشست اقتصادی افغانستان در کابل می‌گوید که بحران به‌میان‌آمده در افغانستان نه‌تنها این کشور؛ بل‌ کشورهای همسایه را نیز متضرر کرده است.

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، می‌افزاید که دستاوردهای چندین سال پسین در معرض نابودی‌ست و موارد سوءتغذیۀ کودکان در افغانستان نیز افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌گوید: «شماری از دستاوردهای ۲۰ سال گذشته در حال ازدست‌رفتن است. اکثریت شهروندان افغانستان در معرض آسیب‌پذیری قرار دارند، کودکان بیش‌تر از بخش‌های دیگر جامعه در معرض آسیب‌پذیری قرار دارند.»

از سویی هم، دیبرا لاینز می‌گوید که تلاش‌ها برای برداشتن تحریم‌ها و جذب کمک‌های بشردوستانه با نهادهای جامعۀ جهانی صورت گرفته است و انتظار می‌رود نتیجه‌بخش باشد.

در همین حال، عبدالسلام حنفی، معاون دوم رئیس‌الوزرای امارت اسلامی، کمک‌های ۲۰ سال گذشته در افغانستان را سیاسی و غیرشفاف می‌خواند و می‌گوید که کمک‌های بشردوستانه در این مدت سودی به شهروندان افغانستان نرسانده است. او تأکید می‌کند که امارت اسلامی کمک‌ با پیش‌شرط سیاسی را نمی‌پذیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالسلام حنفی می‌افزاید: «هرگز نمی‌خواهیم در گرو شروط سیاسی دونر استقلالیت اقتصادی کشور را قربانی کنیم. آن‌چه ما پیشنهاد می‌کنیم، این است که در کوتاه‌مدت کمک‌ها مستقیماً تطبیق شود و کمک‌کننده‌گان خودشان مسئول نتایج و اثرات باشد.»

پس از تسلط امارت اسلامی افغانستان، وضعیت زنده‌گی شهروندان کشور تغییر کرده است. براساس گزارش‌ نهادهای بین‌المللی، آسیب‌پذیری شهروندان افغانستان نسبت به هر زمان دیگری شدت یافته است و آنان نیازمند حمایت‌های فوری‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: