شماری از شهروندان افغانستان در پاکستان، با ابراز نگرانی از وضعیت مهاجران افغان در این کشور، می‌گویند که به دلیل پایان مهلت ویزای شان، ترس آن را دارند که از سوی پلیس پاکستان بازداشت شوند. آنان می‌‌افزایند که نهادهای حقوق‌بشری و سازمان ملل متحد، باید روند اخراج مهاجران افغان از پاکستان را متوقف کنند.

سمیع‌الرحمان رحمانی، شهروند افغانستان در پاکستان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در روزهای اخیر، شمار زیادی از مهاجران بازداشت شده و ویزای کسانی که به پاکستان آمده اند، ختم شده و تا اکنون تمدید نشده و حکومت پاکستان در پی بازداشت مهاجران است.»

ظاهر چراغ، دیگر شهروند افغانستان در پاکستان، نیز به سلام‌وطندار می‌گوید: «در چند روز گذشته، مهاجران بیش‌تر بازداشت شده اند و حکومت پاکستان به مهاجران مهلت داده است که تا ۳۱ دسمبر، این کشور را ترک کنند. حتا از پاکستان کسانی اخراج شده اند که خانواده‌ی شان در پاکستان باقی مانده است و خبری از آن ندارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

هم‌زمان با بازداشت شماری از مهاجران افغان از سوی پلیس پاکستان، دولت این کشور، به مهاجرانی که غیرقانونی در پاکستان به سر می‌برند، تا ۳۱ دسمبر مهلت داده که این کشور را ترک کنند؛ در غیر آن به سه سال زندان محکوم خواهند شد.

در همین حال، ‌ضیااحمد تکل، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌، می‌گوید که سفارت افغانستان در پاکستان، تلاش می‌کند که شهروندان افغانستان در پاکستان با مشکل روبه‌رو نشوند.

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان نیز، می‌گوید که با تلاش‌ سفارت افغانستان در پاکستان، در چند روز گذشته صدها مهاجر افغان از زندان‌های پاکستان رها شده و به کشور برگشته اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عبدالمطلب حقانی، سخن‌گوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گوید: «از زمانی که بازداشت مهاجران افغان در پاکستان آغاز شده، با تلاش‌های حکومت ۴۰۰ مهاجر افغان رها شده و تنها روز گذشته [سه‌شنبه، ۲۴ عقرب] ۲۲۰ مهاجر از زندان‌های پاکستان رها شده و به کشور برگشته اند.»

با این که شمار دقیق شهروندان افغانستان که در ماه‌های پسین در پاکستان زندانی شده اند، روشن نیست؛ اما چندی پیش حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور، گفته بود که بر اساس گزارش‌ها، اکنون بیش از یک هزار و ۱۰۰ مهاجر افغان در زندان‌های پاکستان به سر می‌برند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: