در ویدیویی که در این اواخر، در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، دیده می‌شود که شماری از نظامیان پاکستانی در شهر کراچی، گروهی از شهروندان افغانستان را که در میان شان کودکان نیز استند، با ریسمان بسته و در شهر می‌گردانند.

بیش‌تر این شهروندان افغانستان، می‌گویند که نظامیان پاکستانی، گوشی‌های هم‌راه و پول شان را از آن‌ها گرفته اند.

طارق فرهادی، کارشناس مسائل سیاسی، در واکنش به این رویداد، می‌گوید: «وزارت خارجه باید سفیر پاکستان را احضار کند تا مشخص شود که مشکل چیست. پاکستان همیشه می‌گوید که این افراد به گونه‌ی غیرقانونی آمده اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

 به گفته‌ی او، اگر این شهروندان افغانستان، به گونه‌ی غیرقانونی به پاکستان رفته اند، در نهایت باید ردمرز شوند؛ اما بستن آن‌ها با تناب، توهین به کرامت انسانی آن‌ها است.

در سوی دیگر اما، قریب‌الرحمان شهاب، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که امارت اسلامی به دلیل بازدارندگی‌هایی که در برابر پاکستان دارد، اتخاذ رویکردی سفت در برابر پاکستان، دشوار می‌نماید.

او، می‌گوید: «دلیلش این است که اگر آن‌ها در برابر پاکستان واکنش شدید نشان دهند، بر روابط شان اثر منفی می‌گذارد و مسائلی مانند بحث به‌رسمیت‌شناختن یا معاملات اقتصادی‌ای که با پاکستان دارند، روی این‌ها تأثیر خواهد گذاشت.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

با این همه، ضیااحمد تکل، معاون سخن‌گوی وزارت‌ امور خارجه، در پیامی ویدیویی، می‌گوید که این وزارت، بارها تلاش کرده که این مشکل‌ها از راه‌های دیپلماتیک حل شود؛ اما این تلاش‌ها، نتیجه‌ی مثبتی در پی نداشته است.

او می‌‌افزاید: «وزارت خارجه، سفارت و کنسول‌گری افغانستان در پاکستان، بارها برای حل این مشکل‌ها تلاش کرده اند؛ اما بدبختانه با درخواست‌های مکرر، این مشکل حل نشده است.»

گفتنی است که جنبش تحفظ پشتون‌ها به رهبری منظوراحمد پشتین، فردا –جمعه-، در واکنش به خشونت دولت پاکستان در برابر شهرونداندان افغانستان، راه‌پیمایی گسترده‌ای را در منطقه‌ی چمن و در نزدیکی دروازه‌ی سپین‌بولدک کندهار، برگزار خواهد کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: