پس از تسلط دوبارۀ امارت اسلامی در افغانستان، گراف پناه‌جویان افغان در کشورهای ایران و پاکستان باری دیگر افزایش رفته است. شماری از پناه‌جویان افغان در پاکستان در گفت‌وگو با سلام‌وطندار از وضعیت نابسامان زنده‌گی‌شان شکایت می‌کنند و می‌گویند که مقام‌های این کشور توجهی به مشکلات پناه‌جویان ندارند.

براساس گفته‌های پناه‌جویان افغان در پاکستان، مشکلات اقتصادی، ویزا و نبود جای مناسب برای زنده‌گی، آنان را با مشکل روبه‌رو کرده است و در وضعیت دشوار به‌سر می‌برند.

از سویی هم، برخی از پناه‌جویان افغان در پاکستان می‌گویند که وضعیت این پناه‌جویان با گذشت هر روز بدتر می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ظاهر سِراغ، خبرنگار و یک تن از پناه‌جویان افغان در پاکستان، می‌گوید که روند انتقال آنان به کشورهای مقصد به درستی پیش نمی‌رود. او امیدوار است که روند انتقال آنان به کشور مقصد به خوبی انجام شود.

در همین حال، شماری از پناه‌جویان افغان در ایران نیز با شکایت از مقام‌های این کشور، می‌گویند که در این روزها پولیس ایران پناه‌جویان افغان را به افغانستان بازمی‌گرداند.

ظفر مومند، خبرنگار و یک تن از پناه‌جویان افغان در ایران، به سلام‌وطندار می‌گوید با آن‌که شماری از پناه‌جویان افغان در این کشور کارت اقامت یا شناس‌نامه دارند، با آن‌هم پولیس ایران آنان را بازداشت می‌کند و به افغانستان انتقال می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، پناه‌جویان افغان از مقام‌های پاکستان، ایران و از نهادهای بین‌المللی می‌خواهند که به‌جای بهانه‌گیری، به مشکلات آنان توجه کنند.

در پیوند به مشکلات پناه‌جویان افغان در ایران و پاکستان، خواستیم دیدگاه مسئولان وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان را داشته باشیم؛ اما سخنگوی این وزارت با تماس‌های پی‌هم ما حاضر به ارائۀ دیدگاه نشد.

پیش از این مقام‌های افغانستان دربارۀ این مشکلات با مقام‌های پاکستان، ایران و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان گفت‌وگو کرده، اما به‌نظر می‌رسد که گفت‌وگوی آنان نتیجه‌یی در پی نداشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: