بر اساس هشدارهای پیشین وزارت امور داخله‌ی پاکستان مبنی بر آغاز دور دوم اخراج مهاجران افغان از این کشور پس از ۱۵ اپریل ۲۰۲۴، شماری از مهاجران افغان دارای کارت‌های پناه‌جویی یا «ACC» و کارت‌های شهروندی افغان «POR»، به سلام‌وطندار می‌گویند که از عملی‌شدن این تصمیم دولت پاکستان نگران اند.

آن‌ها، می‌افزایند که با بازگشت شان به افغانستان، دچار بی‌سرنوشتی و سردرگمی خواهند شد؛ در حالی که از سال‌ها به این ‌سو در پاکستان سرمایه‌گذاری کرده ‌اند.

پرتو، مهاجر افغان دارنده‌ی کارت‌های پناهندگی و شهروندی در پاکستان، می‌گوید: «امروز روز پایانی مهلت برای ما است. ما با عرف و عنعنات منطقه‌ی ما بلدیت پیدا کردیم، در این جا سرمایه‌گذاری کردیم، سرمایه‌های زیادی را عرضه کردیم. مشکلات زیادی دیگر هم است؛ ما از افغانستان از خانه‌های خود بی‌جا شدیم؛ حالا بازگردیم چه می‌شود؟»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

تاج‌الدین، دیگر مهاجر افغان دارنده‌ی کارت‌های پناهندگی و شهروندی در پاکستان، نیز می‌گوید: «این جا بیش‌تر افغان‌های ما دکان، سرمایه و خانه دارند، نگران اند به افغانستان که بازگردند، سرنوشت شان چه خواهد شد. اکثریت ما با مشکلات روانی مواجه شده‌ایم. مسئولان و نهادها یک تصمیم در مورد وضعیت ما بگیرند.»

با این حال، نمایندگان مهاجران افغان در پاکستان، می‌گویند که ۸۲۵ هزار مهاجر افغان دارای کارت‌های پناه‌جویی یا «ACC» در پاکستان حضور دارند که در کنار مشکلات اقتصادی، بی‌کاری و فقر، هشدارها از اخراج نیز آنان را زیر فشارهای جدی روحی و روانی قرار داده است.

میراحمد رئوفی، نماینده‌ی مهاجران افغان در اسلا‌م‌آباد، در این باره می‌گوید: «این تصمیم، روی روح و روان مهاجران تأثیر منفی داشته است. کارت ای‌سی‌سی برای کسانی که قبلاً در زمان جنگ‌های داخلی به پاکستان آمده بودند، دیگر قابل تمدید هم نیست. اکنون هدایت برای اخراج این‌ها داده شده. در کنار فقر و گرسنگی، مصونیت صحی ندارند؛ اخراج‌ها هم که شروع شود، استرس و نگرانی‌ها اوج می‌گیرد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عنایت‌الله شمس، نماینده‌ی مهاجران افغان در راولپندی پاکستان، نیز در این باره می‌گوید: « افغان‌های دارنده‌ی کارت پناهندگی در پاکستان ۸۲۵ هزار تن اند که ای‌سی‌سی کارت دارند. ما با بزرگان قومی مشوره کردیم و تصمیم گرفتیم که با کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان صحبت کنیم تا دولت تصمیمش در این باره را لغو کند.»

با این که دولت پاکستان به تازگی در باره‌ی اخراج مهاجران دارای کارت اقامت در این کشور چیزی نگفته است؛ اما برخی از رسانه‌های پاکستانی به نقل از وزارت امور داخله‌ی این کشور، پیش‌تر گزارش داده اند که ۱۵ اپریل سال روان آخرین مهلت برای آغاز مرحله‌ی دوم اخراج مهاجران افغان دارای کارت شهروندی، است.

گفتنی است که در دور نخست اخراج مهاجران افغان از پاکستان، بیش از ۶۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی افغان از این کشور اخراج شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: