سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، اعلام کرده که زندانی‌کردن و شکنجه‌کردن شهروندان مهاجر و مسافر افغانستان در پاکستان، بسیار دردآور است و نتیجه‌ی خوبی برای روابط دو کشور برادر ندارد.

این سفارت روز پنج‌شنبه، ۸ جدی، در رشته‌تویتی گفته است که برخلاف وعده‌های مقام‌ها و اداره‌های پاکستانی، هنوز هم ده‌ها شهروند افغانستان به شمول زنان و کودکان از زندان‌های پاکستان، به ویژه ایالت سند این کشور، رها نشده اند.

سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، از مقام‌های پاکستانی خواسته است که هرچه زودتر شهروندان افغانستان به شمول زنان، کودکان، محاسن‌سفیدان و افراد بیمار را، از زندان‌های این کشور رها کنند و به این روند پایان بدهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این در حالی است که کمیسیون ملی حقوق بشر پاکستان با نگرانی از وضعیت مهاجران افغان در این کشور، به تازگی در گزارشی گفته است که بیش از ۳۰۰ زن و کودک (۱۳۹ زن و ۱۶۵ کودک) مهاجر افغان، به دلیل نداشتن مدرک قانونی در شهر کراچی زندانی اند.

بیش‌ از ۳۰۰ زن و کودک مهاجر افغان در حالی در زندان‌های پاکستان به سر می‌برند که پیش از این، دولت این کشور به مهاجران غیرقانونی تا ۳۱ دسمبر مهلت داده بود که این کشور را ترک کنند؛ در غیر آن، به زندان انداخته خواهند شد.

در گزارش کمیسیون ملی حقوق بشر پاکستان، آمده است: «ما نگرانیم از وضعیت مهاجران افغانستان؛ ۱۳۹ زن که برای درمان و نیز ۱۶۵ کودک زیر ۱۸ سال به پاکستان رفته، به دلیل نداشتن مدرک قانونی در پاکستان بازداشت شده اند و در زندان‌های شهر کراچی نگه‌داری می‌شوند.»

از سویی هم، نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، خواستار توجه فوری به وضعیت مهاجران افغان در پاکستان شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، مسئولان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌‌گویند که به زودی کمیته‌ی مشترکی برای رسیدگی به مشکلات مهاجران افغان در پاکستان، ایجاد خواهد شد.

عبدالمطلب حقانی، سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما برای رسیدگی به مشکلات مهاجران افغان در پاکستان، تلاش بیش‌تر داریم و به زودی کمیته‌ی رسیدگی به مشکلات مهاجران و عودت‌کنندگان ایجاد می‌شود.»

بر اساس آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، اکنون بیش از سه میلیون شهروند مهاجر افغانستان در پاکستان به سر می‌برند که در شماری موارد، با خشونت‌های روانی و فیزیکی روبه‌رو اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: