اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، روز جمعه، ۲۵ قوس، نامه‌ای سرگشاده‌ به شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، نوشته و خواستار رسیدگی به مشکلات مهاجران افغان در این کشور شده است.

در نامه‌ی دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل آمده که پاکستان فاقد قوانین ملی برای پشتیبانی از پناه‌جویان است و روش مشخصی برای تعیین وضعیت پناهندگی ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، گفته است که به دلیل نبود قوانین ملی در پاکستان برای پشتیبانی از وضعیت پناه‌جویان، افغان‌ها در یک برزخ رها شده‌ اند و مسیری پیش روی ‌شان وجود ندارد که بتوانند به طور منظم آن را طی کنند.

در این نامه آمده است که بدون مدرک قانونی، شهروندان افغانستان مقیم پاکستان بیش‌تر قادر به دست‌رسی به مسکن نیستند؛ زیرا نمی‌توانند صاحب‌خانه‌ها را متقاعد کنند که به آن‌ها خانه کرایه بدهند. افغان‌ها نمی‌توانند حساب بانکی باز کنند یا از خویشاوندان ‌شان با نام خود شان پول دریافت کنند. آن‌ها هم‌چنین به دلیل نداشتن مدرک شناسایی و سیاست‌های پاکستان، نمی‌توانند سیم‌کارت تلفن هم‌راه خود را تهیه کنند.

مطابق قوانین پاکستان هر شهروند افغانستان –با ویزا یا بدون ‌ویزا- بعد از هر چند ماه باید یک بار از پاکستان خارج شود و گذرنامه‌ی آن‌ها الزاماً باید مُهر خروج از مرز را در خود داشته باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌اش نوشته است به دلیل آن که بسیاری از مهاجران تازه‌وارد اهل افغانستان به پاکستان فعالان حقوق بشر، خبرنگاران و کارمندان دولت پیشین این کشور بوده‌ اند، خروج آن‌ها از پاکستان ممکن است جان آن‌ها را به خطر بیندازد.

اگنس کالامار در نامه‌اش تأکید کرده است که حکومت پاکستان هم‌چنان باید از حقوق پناهندگان برای آزادی بیان و آزادی برگزاری تجمعات و گردهم‌آیی‌های مسالمت‌آمیز محافظت کند و بازداشت پناه‌جویان به بهانه‌ی نداشتن مدرک باید متوقف شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: