غفور، یک تن از مهاجران افغان در پاکستان، می‌گوید در حالی که شهروندان مهاجر افغانستان در پاکستان با مشکلات اقتصادی و اجتماعی روبه‌رو اند، تهدید بازداشت و فشار از سوی حکومت پاکستان، نگرانی جدی‌ای را برای آن‌ها ایجاد کرده است.

او به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما با مشکلات روبه‌رو هستیم، نمی‌دانیم چه کار کنیم؟ تا این جا خود را کشیدیم و حالا نمی‌دانیم پس از این فشارها، کجا برویم و چه کنیم؟»

در همین حال، شماری از مهاجران افغان در پاکستان، می‌گویند بیش‌تر مهاجرانی که پس از فروپاشی جمهوری به پاکستان آمده، بدون داشتن ویزا به این کشور وارد شده و آن‌هایی که با ویزا آمده اند، سهولت تمدید آن برای شان مهیا نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به گفته‌ی آن‌ها، این وضعیت بیش‌تر مهاجران افغان در پاکستان را در معرض بازداشت و زندانی‌شدن یا هم اخراج قرار داده ‌است.

احمد، دیگر مهاجر افغان در پاکستان، می‌گوید: «ما می‌خواهیم که با مهاجران برخورد خوب کنند و سرنوشت مهاجرانی که در پاکستان اند، باید معلوم شود و به این ضرب‌الاجل که از طرف پاکستان هم تعیین شده‌ است، باید توجه صورت بگیرد.»

هم‌زمان با این، اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، روز جمعه، ۲۵ قوس، با فرستادن نامه‌ای سرگشاده‌ به شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، از وضعیت مهاجران افغان در این کشور و برخوردهای تبعیض‌آمیز با آن‌ها، ابراز نگرانی کرده و از حکومت پاکستان خواهان ایجاد سهولت‌هایی چون حق آموزش و کار و روی‌دست‌گیری روندی منظم برای دادن اقامت و رفع مشکل تمدید ویزا، شده ‌است.

این در حالی است که شماری از مهاجران افغان در پاکستان، می‌گویند که برای رفع این چالش‌ها، بارها دادخواهی کرده‌؛ اما تا کنون پاسخ قناعت‌بخشی از سوی سازمان‌های بین‌المللی و حکومت پاکستان دریافت نکرده ‌اند.

نجیب‌الله حبیبی، خبرنگار افغان که در پاکستان به ‌سر می‌برد، به سلام‌وطندار می‌گوید: «حکومت پاکستان یک سلسله مشکلات را به گردن دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهند‌گان می‌اندازد و اما ما که چندین بار با سخن‌گوی این سازمان تماس داشتیم و خواست‌های مان را در میان گذاشتیم، می‌گوید که حکومت پاکستان مایل نیست که کارت‌ به مهاجران توزیع کند تا اسناد قانونی داشته باشند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در سوی دیگر، افغان‌هایی که از پاکستان بازگشته ‌اند، نیز از برخورد نامناسب نیروهای نظامی پاکستان با شهروندان افغانستان، شکایت دارند.

جنت‌گل که به تازگی از پاکستان بازگشته است‌، می‌گوید: «ما را بازداشت و زندانی کردند و در زندان ما را سخت شکنجه کردند و هنوز هم اثرهای شکنجه باقی مانده ‌است.»

گفتنی است که چند روز پیش، هیئتی از امارت اسلامی برای اشتراک در نشستی چهارجانبه به منظور بررسی وضعیت مهاجران افغان در ایران و پاکستان، به تهران رفته‌؛ اما هنوز جزئیاتی از این نشست با رسانه‌ها شریک نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: