وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی حکومت سرپرست، امروز (چهارشنبه، ۴ دلو) به مناسبت روز جهانی آموزش، نشستی را زیر نام «بهبود نهادهای تعلیمی و تحصیلی»، به هدف بررسی مشکلات نظام آموزشی و تحصیلی افغانستان برگزار کردند.

حبیب‌الله آغا، سرپرست وزارت معارف، در این نشست با انتقاد از پایین‌بودن کیفیت نظام آموزشی در افغانستان، می‌گوید که آموزش‌های دینی و عصری، کارایی لازم را ندارد و از نظر کیفیت ضعیف است. او می‌افزاید: «من در هر دو بخش تعلیم دینی و عصری، ضعف‌ها را احساس می‌کنم و به تکرار می‌گویم که علوم دینی و عصری بر اساس معلومات ما در سراسر کشور کیفیت پایین دارد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

سرپرست وزارت معارف، هم‌چنان می‌گوید که کار روی نصاب آموزشی دوره‌ی ابتدایی تکمیل شده و نصاب آموزشی بالاتر از آن نیز، زیر کار است.

ندا‌محمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، بر بلند‌بردن کیفیت آموزشی و حل چالش‌ها در برابر نظام آموزشی در افغانستان تأکید می‌کند. او می‌افزاید: «تمام نظام مکلفیت دارد که برای این وزارت مهم برای مشکلاتش توجه کند و برای بهبود وضعیت آن اقدام بیش‌تر کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در سوی دیگر، عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزراء، بر عیار‌سازی نظام آموزشی و تحصیلی افغانستان با معیارهای جهانی تأکید کرده و می‌گوید که حکومت سرپرست تلاش دارد چالش‌ها در برابر نهادهای آموزشی و تحصیلی را حل کند. «ما و شما پس از این کار کنیم  که نظام تعلیمی و تحصیلی خود را بر اساس چوکات و مطابق به خواسته‌های جهان تنظیم کنیم و یک نظام معیاری آموزشی داشته باشیم.»

پایین‌بودن کیفیت نظام آموزشی افغانستان که به عنوان معضلی در گذشته، مطرح بوده در بیش‌تر از دو سال گذشته نیز ادامه یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: