مسئولان وزارت صحت عامه، روز یک‌شنبه، ۲۹ اسد، در برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت، می‌گویند که در یک سال گذشته از نزدیک به ۴۰۰۰ شفاخانه‌ی خصوصی و مرکزهای صحی در سراسر کشور نظارت صورت گرفته و از این میان، بیش از ۵۰۰ مرکز صحی به دلیل نداشتن جواز بسته شده است.

آن‌ها می‌افزایند که در یک سال گذشته، هم‌چنان به بیش از ۶۰۰ مرکز صحی خصوصی در کشور، جواز فعالیت داده شده است. قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه، می‌گوید که اکنون در ۳۰۰ ولسوالی شفاخانه‌ی معیاری وجود ندارد و این وزارت در نظر دارد تا برای این ولسوالی‌ها، ۳۱۰ شفاخانه‌ی عمومی بسازد.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

سرپرست وزارت صحت عامه، می‌افزاید که قرار است امسال ۲۰۰ پروژه‌ی درمانی در کشور به بهره‌برداری سپرده شود. او، برای ایجاد شفاخانه‌های معیاری، از نهادهای بین‌المللی خواستار هم‌کاری است.

قلندر عباد، می‌گوید‌: «هم‌اکنون در ۳۰۰ ولسوالی شفاخانه‌ به سطح ولسوالی وجود ندارد. ما این موضوع را با کمک‌کننده‌های سکتور صحی افغانستان شریک کرده‌ایم و درخواست هم‌کاری از آن‌ها را داریم.»

مسئولان وزارت صحت عامه، می‌گویند که در یک سال گذشته ۱۴.۲ میلیون تن در افغانستان واکسین ضد کرونا دریافت کرده اند. آن‌ها می‌افزایند که ۵۰ هزار تن در کشور به بیماری کووید‌ ۱۹ مبتلا شده که از این میان ۴۹۳ تن در نتیجه‌ی آن جان باخته اند.

به گفته‌ی مسئولان وزارت صحت عامه، در یک سال گذشته ۳.۶ میلیون کودک زیر پنج سال واکسین ضد بیماری فلج کودکان (پولیو) را در سراسر کشور در ۱۲ مرحله دریافت کرده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سرپرست وزارت صحت، می‌افزاید که قرار است یک مرکز تشخیص بیماری پولیو در کشور ایجاد شود. او می‌گوید: «در یک سال گذشته ۳.۶ میلیون کودک زیر پنج سال واکسین ضد بیماری فلج کوکان در ۱۲ مرحله دریافت کرده اند و هم‌چنان واقعات پولیو در کشور کم‌تر
شده است.»

با این همه، مسئولان وزارت صحت عامه، می‌‌گویند که در یک سال گذشته هشت میلیون تن در شفاخانه‌های کشور خدمات بهداشتی سراپا را دریافت کرده و نیز نزدیک به دو میلیون تن دیگر برای درمان در شفاخانه‌های کشور بستری شده اند که خدمات درمانی برای شان ارائه شده است. هم‌چنان مسئولان این وزارت، می‌‌افزایند که ۳۰۰۰ عملیات بزرگ جراحی توسط متخصصان داخلی در شفاخانه‌های دولتی کشور انجام شده است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: