بر بنیاد گزارش سالانۀ ادارۀ ملی احصائیه و معلومات، از میان ۳۲۴ هزار و ۶۲۰ کارمند غیرنظامی که در تمام اداره‌های دولتی فعالیت دارند، تنها ۴۰۸ تن که ۰،۱۲۶ درصد را تشکیل می‌دهد، دارای مدرک دکترا اند. این رقم شامل ۳۷۲ مرد و ۳۶ زن می‌باشد.

در گزارش آمده است ۴۲،۳۴ درصد تمام کارمندان اداره‌های دولتی کشور، دارای مدرک فوق بکلوریا/چهارده‌پاس می‌باشند که تعدادشان به ۱۳۷ هزار و ۴۴۱ تن می‌رسد.

طبق گزارش، در جمع دارنده‌گان مدرک دکترا در کشور که شمارشان ۴۰۸ تن است، ۳۱۹ تن یعنی ۷۸ درصد کارمندان وزارت تحصیلات عالی‌اند که بیش‌ترشان مشغول تدریس در دانشگاه‌ها می‌باشند. در این جمع ۹ هزار و ۴۲ تن مدرک ماستری/کارشناسی ارشد دارند که ۲،۷۸ درصد کارمندان دولتی را تشکیل می‌دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دارنده‌گان مدرک لیسانس/کارشناسی ۸۸ هزار و ۴۸۷ تن (۲۷،۲۶ درصد)، بکلوریای مسلکی/دوازده‌پاس مسلکی ۴ هزار و ۵۵۷ تن (۱،۴ درصد) و مکتب حرفه‌یی ۵ هزار و ۶۲۴ تن (۱،۷ درصد) کارمندان دولت را تشکیل می‌دهند.

سالانه صدها تن از دانش‌جویان افغانستان برای آموزش به بیرون از مرزها فرستاده می‌شوند و هم‌چنان حکومت افغانستان سالانه صدها تن از کارمندان خود را برای ادامۀ تحصیل نامزد بورسیه‌های مختلف می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: