مسئولان کمیسیون مبارزه با فساد اداری می‌گویند، نهاد تحصیلی «آی‌اس‌بی‌ام» که در هند فعالیت دارد، برای بیش از ۳ هزار شهروند افغانستان دیپلوم جعلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا داده است.

عبدالقیوم نظامی، رئیس کمیسیون مبارزه با فساد اداری امروز (چهارشنبه، هجدهم حمل/فروردین) در یک در نشست خبری زیر نام «ارایۀ گزارش چهار ماه اول سال مالی ۱۴۰۰» در کابل می‌گوید، از زمان آغاز به کار تاکنون حدود ۴۷ مورد شکایت را بررسی کرده که از این میان ۱۶ مورد به دادستانی کل فرستاده شده است.

به گفتۀ رئیس کمیسیون مبارزه با فساد اداری، در میان ۱۶ پرونده‌یی که به دادستانی کل فرستاده‌ شده‌، پروندۀ جعل‌وتزویر بیش از ۳ هزار مدرک تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای نهاد تحصیلی «آی‌اس‌بی‌ام» نیز شامل است. عبدالقیوم نظامی می‌افزاید، شماری از شهروندان کشور که از این نهاد تحصیلی مدرک‌های جعلی دریافت کرده‌، در رده‌های بلند حکومتی جذب شده‌اند.

رئیس کمیسیون مبارزه با فساد اداری نیز می‌گوید که تا پایان رسیده‌گی کامل به این پرونده‌ها دست از نظارت برنمی‌دارند. به گفتۀ او، در کنار این شماری از نهادهای تحصیلی خصوصی‌ در کشور نیز به اتهام داشتن دانش‌جویان خیالی، به دادستانی کل معرفی شده‌اند.

پیش از این نیز شماری از دانشگاه‌های خصوصی به داشتن دانش‌جویان خیالی و دادن مدرک‌های تحصیلی کارشناسی در بدل پول، متهم بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: