ششمین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی، امروز (چهارشنبه، نهم سرطان/تیر) در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شد. عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در این نشست می‌گوید که وقت‌کشی طالبان نسبت به گفت‌وگوهای صلح سبب شدت جنگ شده و این مسأله بقای افغانستان را با خطر روبه‌رو کرده است.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌افزاید که جنگ نسبت به گذشته شدت یافته است و طالبان از این فرصت استفاده می‌کنند. به گفتۀ او، پیش‌رفت‌نداشتن در گفت‌وگوهای صلح سبب افزایش نگرانی مردم نسبت به روند صلح شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالله عبدالله نیز می‌گوید، در حالی که دولت و مردم افغانستان خواهان صلح‌اند؛ اما طالبان جنگ را تا دروازه‌های پایتخت گسترش داده‌اند. به گفتۀ او، طالبان فکر می‌کنند که با بیرون‌شدن سربازان خارجی می‌توانند حاکمیت قبلی خود را اعاده کنند؛ اما به این وضعیت اجازه داده نمی‌شود.

ششمین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی، امروز در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شد.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی از مردم و بزرگان سیاسی می‌خواهد که رقابت‌های‌شان را کنار بگذارند و در پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی کوتاهی نکنند و نشان دهند که مردم افغانستان یک‌پارچه و متحد هستند.عبدالله عبدالله می‌گوید: «در حالتی هستیم که صلح می‌گوییم؛ اما جنگ تا دروازه‌های پایتخت رسیده است. بزرگان باید اعلام حمایت همه‌جانبه کنند، یک زمانی با هم رقابت می‌کنیم؛ اما امروز چیزی کم‌تر از بقای افغانستان در خطر نیست. به‌حیث یک شهروند و با فراموشی نام و نشان خود، به مردمی که به ما چشم دوختند، امید بخشیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای عبدالله در این نشست نیز می‌گوید که هیچ کشور منطقه از ادامۀ جنگ در افغانستان نفع نمی‌برد. رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی هم‌چنان از ادامۀ هم‌کاری و پشتی‌بانی آمریکا از مردم افغانستان خبر می‌دهد و می‌گوید، آمریکا موانعی که در راه روند صلح ایجاد شده را می‌شناسد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: