دومین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی امروز (شنبه، ششم جدی/دی) پس از وقفۀ ۲۱ روزه با حضور اعضای رهبری این شورا در قصر سپیدار برگزار شد.

در این نشست عبدالرب رسول سیاف، رهبر جهادی و از اعضای رهبری این شورا می‌گوید که پس از این باید از تلاش‌های پراکنده برای رسیدن به صلح خودداری شود و این تلاش‌ها از آدرس شورای عالی مصالحۀ ملی انجام شود.

آقای سیاف با این‌که از فردی یا هم گروهی نام نمی‌برد، اما می‌گوید که تلاش‌های جانبی صلح موقف هیأت گفت‌وگو‌کنندۀ دولت را ضعیف می‌کند.

اما محمدیونس قانونی، معاون نخست رئیس‌جمهور پیشین و از اعضای ارشد شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که ساختار هیأت گفت‌وگو‌کننده کامل نیست.

به گفتۀ آقای قانونی، با این‌که شماری از چهره‌های شناخته‌شده و تأثیرگذار عضویت این هیأت را دارند، اما هنوز هم جای برخی‌ها خالی‌ست.

قانونی هم‌چنان با انتقاد از برخورد سلیقه‌یی با اعضای شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در اعتراض به همین برخوردها در دور دوم این نشست اشتراک نکرده است. به گفتۀ او، دیدگاه‌های برخی‌ها به گونۀ عمدی سانسور می‌شود.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که پیش از این زمزمه‌هایی مبنی به تشکیل گروهی از سران جهادی و چهره‌های شناخته‌شده به هدف گفت‌وگو با طالبان به گوش می‌رسید. در کنار این، مردم گواه تلاش‌های فردی شماری از چهره‌ها و مقام‌های حکومتی در رابطه به صلح بوده‌اند.

نخستین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی به روز شنبه، پانزدهم قوس سال روان خورشیدی، با حضور محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: