نخستین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحه ملی هفت ماه پس از ایجاد این شورا، به تاریخ پانزدهم ماه قوس ام‌سال برگزار شد، اکنون قرار است نخستین نشست کاری این شورا به روز شنبۀ آینده، برگزار شود.

مسئولان بخش رسانه‌های شورای عالی مصالحه به تماس‌های تلفنی سلام‌وطندار در این باره پاسخ نداده‌اند، اما حبیبه سرابی، عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید، قرار است نخستین نشست کاری این شورا به روز شنبه، ششم جدی/دی، برگزار شود. به گفتۀ او، در این نشست با هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح در بارۀ روند صلح و تهیه راهبرد برای این هیأت بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

شماری از هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح پیش از این گفته بودند که شورای عالی مصالحه ملی و یا هم حکومت باید برای آنان راهبرد مشخصی را ارایه کنند تا در روشنایی آن روند گفت‌وگوها در دوحه، ادامه یابد.

در این حال ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح می‌گوید، هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح در کابل سرگرم مشوره و نشست با مردم، سیاست‌گران و نهادهای مدنی هستند، تا دیدگاه‌های آنان را در بارۀ روند صلح گردآوری کنند و با یک دیدگاه جامع در زمان مشخص‌شده دو باره به گفت‌وگوهای صلح برگردند.

بانو انوری می‌گوید، «نهادهای مرتبط» روی ایجاد راهبردی برای هیأت گفت‌وگوکننده کار می‌کنند و زمانی‌که شورای عالی مصالحه این راهبرد را نهایی کرد، در اختیار هیأت گفت‌وگوکننده قرار خواهد گرفت.

او به مردم اطمینان می‌دهد که هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت با آماده‌گی کامل به گفت‌وگوهای صلح خواهند رفت. این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که پیش از این نگرانی‌هایی وجود داشت که احتمالا دور دوم گفت‌وگوها آغاز نخواهد شد.

دور نخست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح که در تاریخ ۲۲ سنبله سال روان در شهر دوحه، پایتخت قطر برگزار شد، در تاریخ ۲۲ قوس پایان یافت. قرار است دور بعدی آن در ۱۶ جدی آغاز شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: