Asset 1SWN

سلام وطندار

استقبال آمریکا از برگزاری نخستین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحه

Shora

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان از برگزاری نخستین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحه ملی، استقبال می‌کند و می‌گوید، اجتماع رهبران طیف‌های سیاسی افغانستان برای تصمیم‌گیری یک گام مهم است.

او می‌گوید که کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی در جریان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بر شرایط توافق صلح، تقسیم قدرت و آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه با طالبان یک نهاد با صلاحیت برای جمهوری اسلامی افغانستان خواهد بود.

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان شام گذشته، شنبه پانزدهم قوس/آذر، در یک رشته توییت نگاشته است که با تکمیل‌شدن اصول و کارشیوه‌ها، هیأت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، اکنون وارد مرحلۀ بعدی گفت‌وگوها شده‌اند و نخستین نشست‌شان در بارۀ آجندا را در دوحه آغاز کرده‌اند.

آقای خلیلزاد می‌گوید: «افغانان دور هم می‌آیند و به سوی صلح گام بر می‌دارند. مردم افغانستان آرزومند صلح اند. اقدامات روزهای اخیر، مثبت و امیدبخش اند. من از هر دو طرف تقاضا می‌کنم که تلاش‌های‌شان برای صلح را تسریع نمایند و به جنگ طولانی در کشور را پایان بخشند.»

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز از برگزاری نخستین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی استقبال می‌کند.

پومپئو این شورا را «یک نهاد جامع و معتبر در تلاش‌های صلح» می‌داند و می‌گوید که بر گزاری نخستین نشست آن «یک گام مثبت دیگر به جلو» است.

در یک خبرنامۀ وزارت خارجه آمریکا آمده ‌است که رهبران افغانستان و طیف‌های سیاسی برای تصمیم‌گیری و حمایت از صلح عادلانه و پایدار متحد شده‌اند.

خبرنامه می‌افزاید که همۀ طرف‌های درگیر، باید دور هم بیایند و راهی برای صلح ترسیم کنند.

خبرنامۀ وزارت خارجه آمریکا می‌افزاید که شورای عالی مصالحه و کمیتۀ رهبری آن به ‌عنوان یک نهاد معتبر به هیأت‌ گفت‌وگوکنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان دربارۀ اصول توافق، تقسیم قدرت و آتش‌بس دایمی برای پایان‌دادن به جنگ طولانی افغانستان، مشوره و راهنمایی فراهم خواهد کرد.

نخستین نشست کمیته رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی پس از نزدیک به هفت ماه از تشکیل این شورا، روز گذشته، (شنبه ۱۵ قوس/آذر) در ارگ برگزار شد.

در نشست افتتاحیۀ شورا عالی مصالحه که آن را رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله به گونۀ مشترک ریاست می‌کردند، شماری رهبران سیاسی، رهبران احزاب، اعضای شورای ملی، زنان و جامعۀ مدنی و اعضای این کمیته حضور داشتند.

از سوی دیگر محمد نعیم، سخنگوی هیات طالبان در قطر می‌گوید که زلمی خلیزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان شب گذشته با ملابرادر و شماری دیگر از اعضای گروه طالبان در دوحه دیداری کرده است.

به ‌گفتۀ او، در این دیدار در بارۀ رهایی زندانیان طالبان، روند صلح و حذف نام‌های اعضای این گروه از فهرست‌های سیاه گفت‌وگو شده‌ است.

در این حال ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح که در قطر بسر می‌برد به سلام‌وطندار می‌گوید، سخن‌گویان هیأت‌های گفت‌وگو‌کنندۀ دولت افغانستان و گروه طالبان روز گذشته روی ترتیب مواد آجندای مذاکرات و مسایل مربوط به آن بحث کرده‌اند و این بحث امروز نیز ادامه خواهد داشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام