وزارت امور خارجۀ‌ پاکستان شب گذشته با پخش اعلامیه‌یی ادعای استفادۀ هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی از حریم هوایی پاکستان برای انجام حمله در افغانستان را رد کرده و گفته که اظهارات محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی، بدون مدرک است.

محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی، روز گذشته در نشستی در کابل گفت هواپیما‌های بی‌سرنشین آمریکایی که وارد حریم هوایی افغانستان می‌شوند، از خاک پاکستان پرواز می‌کنند. او افزود که پاکستان باید از این روی‌کرد دست بر دارد و از این کشور خواست که حریم خود را علیه افغانستان استفاده نکند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای مجاهد تأکید کرد: «سیستم رادار ما را آمریکا خراب کرد، اما معلومات ما نشان می‌دهد که این‌ها [هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی] از خاک پاکستان پرواز می‌کنند و پاکستان به آن‌ها راه می‌دهد. خواست ما از پاکستان این است که از فضای خود علیه ما استفاده نکند.»

وزارت امور خارجۀ پاکستان اما گفته است که «چنین ادعاهای گمانی بسیار تأسف‌آور» و با هنجارهای رفتار دیپلماتیک مسئولانه در تضاد است. این وزارت گفته است که پاکستان به حاکمیت و تمامیت ارضی همۀ کشورها احترام دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اعلامیۀ وزارت خارجۀ پاکستان آمده است که این کشور تروریسم را در همه اشکال و مظاهر آن محکوم می‌کند. این وزارت از مقام‌های امارت اسلامی خواسته است که از اجرای تعهدات بین‌المللی افغانستان، در مورد منع استفادۀ تروریسم از خاک این کشور، علیه هر کشور دیگری اطمینان حاصل کنند.

لازم به یادآوری‌ست که چندی‌ پیش ایمن‌ الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده، در منطقۀ شیرپور شهر کابل در یک حملۀ هواپیمای بی‌سرنشین آمریکا کشته شد. امارت اسلامی با اظهار بی‌اطلاعی از موجودیت رهبر القاعده در کابل، حملۀ هوایی آمریکا را خلاف موافقت‌نامۀ دوحه عنوان کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: