دست‌کم دو روز به‌خاطر شرایط تازۀ بانک مرکزی افغانستان، بازار پولی کشور اخلال شد؛ شرایطی که صرافان آن را «ظالمانه» می‌دانند و می‌گویند از عملی‌کردن آن عاجز اند. از صبح امروز اما فعالیت صرافان در سرای شهزاده، بزرگ‌ترین بازار ارز در افغانستان، از سر گرفته شده‌ است.

مسئولان اتحادیۀ سراسری صرافان می‌گویند که حکومت سرپرست امارت اسلامی برای حل مشکلات‌شان، ایجاد کمیتۀ فنی را وعده داده ‌است. دیده می‌شود که اختلافات برخاسته از شرایط تازۀ بانک مرکزی میان صرافان و حکومت سرپرست، به‌طور بنیادی حل نشده و به گفتۀ اتحادیۀ صرافان، تنها بر ایجاد یک کمیتۀ فنی تفاهم شده‌ است که در ازای آن صرافان خدمات خویش را از سر گرفته‌اند.

امین‌جان خوستی، عضو هیأت رهبری اتحادیۀ صرافان سرای ‌شهزاده به سلام‌وطندار می‌گوید که این کمیته به‌زودی کارش را برای رسیده‌گی به مشکلات آغاز خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «پس از گفت‌وگوهای ما با ادارات ذی‌ربط از جمله وزارت‌های تجارت و مالیه تفاهم شد که برای حل مشکلات یک کمیتۀ تخنیکی/فنی با حضور بانک مرکزی، اتاق‌های تجارت، وزارت مالیه و اتحادیۀ صرافان ایجاد شود.»

این در حالی‌ست که روز گذشته دروازۀ سرای ‌شهزاده توسط نیروهای امارت اسلامی با توسل به‌ زور باز شد؛ روی‌کردی که با انتقاد صرافان روبه‌رو شده است و صرافان از حکومت می‌خواهند که بخش‌های امنیتی را در امور سرای ‌شهزاده دخیل نکند.

از سویی هم، امین‌جان خوستی می‌گوید که حکومت زمینۀ حل مشکلات را از راه تفاهم فراهم کند و مشکلات را به‌طور اجباری حل نکند. تلاش کردیم دیدگاه مسئولان بانک مرکزی افغانستان را در این باره داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گفتنی‌ست که روز گذشته بانک مرکزی افغانستان پس از اعتراض‌های دو روزۀ صرافان از فعالیت عادی صرافی‌ها در کشور خبر داده و تأکید کرده است که صرافی‌های بدون جواز، بسته مانده‌اند.

صابر مومند، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان، در این باره گفته است: «عده‌یی از اشخاص و صرافی‌ها که صرافی‌ها را مسدود کرده‌اند، مشکل شخصی‌شان است. صرافی‌های بدون جواز یا غیرقانونی مسدود شده‌اند.»

لازم به یادآوری‌ست که با حاکمیت امارت اسلامی، بحران‌های مالی و بشری در کشور تشدید شده است و به باور کارشناسان، شرایط تازۀ بانک مرکزی بر شدت این بحران‌ها می‌افزاید.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: