به‌دنبال متوقف‌شدن فعالیت تمامی صرافان در کشور، منابع به سلام‌وطندار می‌گویند که نیروهای امارت اسلامی دروازۀ سرای شهزادۀ کابل را با توسل به‌زور باز کرده‌اند.

عبدالرحمان زیرک، سخنگوی اتحادیۀ صرافان سرای شهزاده، به سلام‌وطندار تأیید می‌کند که این سرای صبح امروز (یک‌شنبه، بیست‌وپنجم ثور)، از سوی نیروهای امارت اسلامی «به‌زور» باز شده است. او می‌افزاید با آن‌که دروازۀ سرای باز شده است، اما دکان‌ها بسته‌اند و صرافان نیز حضور ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، منابع از صعود بهای دالر در برابر افغانی خبر می‌دهند. شماری از صرافان می‌گویند که امروز یک دالر به ۹۰ افغانی تبادله شده است؛ در حالی‌که روز گذشته این رقم به ۸۹ افغانی می‌رسید.

سخنگوی اتحادیۀ صرافان سرای شهزاده بلندرفتن نرخ دالر در برابر افغانی را نیز تأیید می‌کند و می‌گوید که صرافان فعالیت ندارند و نرخ دالر به‌طور خودسر در حال تغییر است.

اتحادیۀ سراسری صرافان و خدمات پولی افغانستان روز گذشته اعلام کرد که به‌دلیل مشکلات در چه‌گونه‌گی اخذ جواز از سوی امارت اسلامی، همۀ صرافان کشور دکان‌های‌شان را بسته و فعالیت‌های‌شان را متوقف کرده‌اند.

در قطع‌نامه‌یی که از سوی این اتحادیه پخش شد، آمده که با وجود تلاش‌های بسیار، مشکلاتی که در روند اخذ جواز بوده، حل نشده و براساس طرحی که از سوی امارت اسلامی داده شده، گرفتن جواز تقریباً ناممکن شده است.

بانک مرکزی افغانستان چندی پیش شرایط نُه ماده‌یی را برای اخذ جواز شرکت‌های خدمات پولی و صرافی وضع کرده است. براساس این شرایط، در شهرهای بزرگ از جمله کابل، هرات، کندهار و بلخ، فرد متقاضی جواز باید دست‌کم ۵۰ میلیون افغانی منابع مالی داشته باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

طبق مکتوب بانک مرکزی که عنوانی اتحادیۀ صرافان و فراهم‌کننده‌گان خدمات پولی صادر شده، منابع مالی لازم برای ایجاد شرکت صرافی و خدمات پولی در دیگر ولایت‌ها تا ۱۰ میلیون افغانی تعیین شده است.

بر بنیاد شرایط جدید، فراهم‌کننده‌گان خدمات پولی و صرافی باید پنج میلیون افغانی تضمین در بانک مرکزی داشته باشند و این مقدار هنگام فسخ جواز قابل بازپرداخت است. بانک مرکزی فیس طی مراحل و تمدید جواز شرکت‌های خدمات پولی و صرافی را ۲۰۰ هزار افغانی تعیین کرده است. به‌ گفتۀ این بانک، جواز این شرکت‌ها هر سه سال یک بار تمدید می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: