اتحادیۀ سراسری صرافان و خدمات پولی افغانستان اعلام کرده‌ است که به‌دلیل مشکلات در چه‌گونه‌گی اخذ جواز از سوی امارت اسلامی، همۀ صرافان کشور دکان‌های‌شان را بسته و فعالیت‌های‌شان را متوقف کرده‌اند.

در قطع‌نامه‌یی که امروز از سوی این اتحادیه پخش شده، آمده که با وجود تلاش‌های بسیار، مشکلاتی که در روند اخذ جواز بوده، حل نشده و براساس طرحی که از سوی امارت اسلامی داده شده، گرفتن جواز تقریباً ناممکن شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در قطع‌نامه آمده است: «برای کمیسیون اقتصادی امارت اسلامی، مشکلات خود را مطرح کرده‌ایم و الی حل مشکلات صرافان از ناحیۀ جواز شرکتی، دکان‌های خود را مسدود و تمام فعالیت‌ها و دادوستد خود را الی حل مشکلات توقف می‌دهیم.»

اتحادیۀ سراسری صرافان و خدمات پولی افغانستان تأکید کرده که این کار مخالفت با امارت اسلامی نبوده؛ بل به‌دلیل مجبوری این تصمیم را گرفته‌ است.

بانک مرکزی افغانستان چندی پیش شرایط نُه ماده‌یی را برای اخذ جواز شرکت‌های خدمات پولی و صرافی وضع کرده است. براساس این شرایط، در شهرهای بزرگ از جمله کابل، هرات، کندهار و بلخ، فرد متقاضی جواز باید دست‌کم ۵۰ میلیون افغانی منابع مالی داشته باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طبق مکتوب بانک مرکزی که عنوانی اتحادیۀ صرافان و فراهم‌کننده‌گان خدمات پولی صادر شده، منابع مالی لازم برای ایجاد شرکت صرافی و خدمات پولی در دیگر ولایت‌ها تا ۱۰ میلیون افغانی تعیین شده است.

بر بنیاد شرایط جدید، فراهم‌کننده‌گان خدمات پولی و صرافی باید پنج میلیون افغانی تضمین در بانک مرکزی داشته باشند و این مقدار هنگام فسخ جواز قابل بازپرداخت است. بانک مرکزی فیس طی مراحل و تمدید جواز شرکت‌های خدمات پولی و صرافی را ۲۰۰ هزار افغانی تعیین کرده است. به‌ گفتۀ این بانک، جواز این شرکت‌ها هر سه سال یک بار تمدید می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: