Asset 1SWN

اعتصاب سراسری صرافان پایان یافت

Pol

ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید که صرافان کشور در دیدار با رئیس‌جمهور غنی به اعتصاب کاری‌شان پایان داده‌اند.

این موضوع را دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری در توییترش نوشته است. آقای مینه‌پال گفته است که صرافان کشور شام امروز (یک‌شنبه، سوم حوت/اسفند) در دیدار با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور این تصمیم را گرفته‌اند. به گفتۀ مینه‌پال، حکومت در مدت یک هفته به مشکلات صرافان رسیده‌گی می‌کند.

صرافان کشور شانزده روز پیش، هجدهم دلو/بهمن در یک حرکت اعتراضی دست به اعتصاب کاری زدند. این تصمیم در تجمعی در برابر سرای‌ شهزاده، مرکز تبادلۀ‌ اسعار در کابل گرفته شد. روز گذشته نیز در برخی ولایت‌ها از جمله کابل صرافان تجمع اعتراضی شکل داده بودند.

اعتصاب کاری صرافان در اعتراض به تصمیم بانک مرکزی در مورد شرکتی‌‎سازی صرافی‌ها و مرکزهای تبادلۀ پول صورت گرفت. بانک مرکزی اخیراً تصمیم شرکتی‌‌سازی فعالیت صرافان و عرضه‌کننده‌گان خدمات پولی را روی‌دست گرفته است. بر بنیاد این تصمیم، صرافی‌های شخصی به شرکت‌های پولی تبدیل و سپس برای‌شان جواز داده می‌شود.

بانک مرکزی گفته که این تصمیم براساس تعهدات این بانک به شریکان بین‌المللی‌اش برای مبارزه با پول‌شویی و تمویل تروریسم روی‌دست گرفته شده است. به گفتۀ بانک مرکزی، تغییر ساختار حقوقی صرافی‌ها و عرضه‌کننده‌گان خدمات پولی انفرادی به شرکتی، روند آسان است. صرافان اما گفته‌اند که این تصمیم در افغانستان و در وضعیت کنونی قابل تطبیق نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام