براساس فیصلۀ تازۀ بانک مرکزی، از این‌ پس صرافان سراسر کشور باید به‌جای جواز انفرادی پولی، جواز شرکتی بگیرند. این فیصلۀ بانک مرکزی با انتقاد صرافان سراسر کشور هم‌راه شده است. شورای سراسری صرافان و خدمات پولی افغانستان، بانک مرکزی را به ایجاد مشکلات فنی در کار صرافان متهم می‌کند.

شورای صرافان در اعتراض به فیصلۀ بانک مرکزی امروز (شنبه، هجدهم دلو/بهمن) سرای شهزادۀ کابل را که بزرگ‌ترین مرکز تبادلۀ ارزی یا پولی در کشور به حساب می‌آید، بستند.

میرافغان صافی، رئیس شورای سراسری صرافان و خدمات پولی می‌گوید، عدم تمدید جواز فعالیت صرافان و اجباری‌کردن جواز شرکتی از سوی این بانک ضربۀ جدی بر فعالیت صرافان وارد می‌کند. به گفتۀ او، به دلیل نبود امکانات در ولایت‌ها زمینۀ اجرایی‌شدن این فیصله وجود ندارد.

صرافان کابل و ولایت‌ها هم از این فیصلۀ بانک مرکزی انتقاد می‌کنند و می‌گویند که عدم فعالیت بازارهای ارزی کشور به چرخش عادی اقتصاد ضربه می‌زند. به گفتۀ آنان، این کار سبب می‌شود روزانه یک میلیارد افغانی از چرخش و دوران اقتصادی باز بماند.

لعل‌آقا عزیزی، یکی از صرافان می‌گوید: «اکنون این قانونی که رئیس بانک مرکزی می‌خواهد تطبیق کند، ۴ هزار و ۴۰۰ صراف را نادیده می‌گیرد و فقط کار را برای صد نفر اکتفا می‌کند.»

اما بانک مرکزی می‌گوید که این تصمیم به هدف مبارزه با پول‌شویی و تمویل تروریسم گرفته شده است.

عصمت‌الله کوهسار، مسئول بخش رسانه‌های بانک مرکزی به سلام‌وطندار می‌گوید، شرکت‌سازی جواز صرافان برای گسترش فعالیت آنان سودمند واقع می‌شود.

با این همه، شورای صرافان و خدمات پولی افغانستان از بانک مرکزی خواسته است که اخذ جواز شرکتی اختیاری و مشکلات فنی ایجادشده در بخش جواز فعالیت صرافان به‌زودی حل شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: