Asset 1SWN

سلام وطندار

پولند بخشی از بانک‌نوت‌های جدید را به افغانستان تحویل داد

eee

سفارت پولند در هند اعلام کرده که نخستین دسته از بانک‌نوت‌های جدید افغانستان را هفتۀ گذشته به این کشور تحویل داده است و دستۀ بعدی آن تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی تحویل داده می‌شود.

سفارت پولند در هند در اعلامیه‌یی که روز گذشته (جمعه، هفدهم دلو/بهمن) نشر کرده، گفته است ۳۸۰ میلیون بانک‌نوت جدید بر بنیاد قراردادی که در سال ۲۰۲۰ میلادی میان شرکت پولندی (PWPW) و افغانستان به امضا رسیده بود، چاپ می‌شود. بانک‌نوت‌های جدید شامل ۱۰ افغانی، ۲۰ افغانی، ۵۰ افغانی و ۱۰۰ افغانی می‌شود.

در اعلامیه آمده است، این بانک‌نوت‌ها با فناوری نوین و با پوشش ضدلکه تولید می‌شود که در مقایسه به بانک‌نوت‌های پیشین در برابر محلول‌های شیمیایی و لکه مقاومت بیش‌تری دارد.

بر بنیاد معلومات سفارت پولند در هند، بانک‌نوت‌های جدید با جلای (Coat4Note) براساس روش تولید خاص شرکت (PWPW) محافظت می‌شود که بر ویژه‌گی فزیکی بانک‌نوت‌ها نیز اثر مثبت گذاشته است.

این در حالی‌ست که چند روز پیش شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان گفته بودند اجمل احمدی، سرپرست بانک مرکزی می‌خواهد روی بانک‌نوت‌های جدید امضا کند، در حالی که رأی تأیید این مجلس را به‌دست نیاورده است.

بانک مرکزی به این نگرانی نماینده‌گان مجلس پاسخ داد. این بانک در اعلامیه‌یی گفت که بانک‌نوت‌های جدید با امضای واحدالله نوشیر، سرپرست پیشین بانک مرکزی چاپ می‌شود.

بانک مرکزی هم‌چنان گفته که قرار بود آقای احمدی به‌خاطر نظارت از روند چاپ بانک‌نوت‌ها به پولند سفر کند؛ اما برای رفع نگرانی نمایند‌ه‌گان مجلس این سفر لغو شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام